Data: 02.06.2020 Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
,,Tokarze"
opublikowano: 2013-02-13 14:18:29

W dn. 9.02.2013 r. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury Zespół Obrzędowy GCKiP ze Zdziłowic brał udział w 38 Regionalnym Sejmiku Teatrów Ludowych z widowiskiem „Tokarze”. Akcja przedstawienia dzieje się pod koniec  zaborów w mieszkaniu u tokarza Stacha. Gospodarz posiada gospodarstwo, ale głównym jego zajęciem i utrzymaniem jest praca na tokarni, toczenie różnych drewnianych przedmiotów, części do wozów, wyrabianie prządek itp.  Za te usługi pobierał zapłatę głównie w towarze – parę garnców zboża.

Przyucza do tego zawodu zdolnego syna Jaśka. Zaradna gospodyni  chowa bydło, zarządza nim, ale też dobrze radzi sobie w kuchni. Przysposabia swoje dzieci  Magdę i Hankę do robienia na drutach.  Do izby przychodzą w odstępach czasu sąsiadki, Tkacz, Jakubek, Wawrzek i  Stryj. Wszyscy za sprawą tj. zamawiają lub odbierają wytoczone przedmioty takie jak kłodki do woza, nogi do stołów, rączkę do sierpa,  ale też i prządkę. Gościnni gospodarze zatrzymują każdych z osobna aby się troszkę zagrzać, posiedzieć , pogadać. Na dworze jest duży mróz. Gości częstują plackami faircakami a Wawrzek za to dobro co robi Stach dla wszystkich polewa gorzałkę. Przychodzi tez Żyd Jasek aby coś sprzedać. Akcja teatru kończy się kiedy zziajana gospodyni wpada do izby i wieści, że krowy się cielą. Zaskoczony i  zatroskany gospodarz i obecni mężczyźni w pośpiechu wybiegają z chaty.  W  przedstawieniu użyto opowiadań o różnej tematyce w tym wojennej z ówczesnych czasów i śpiewów starych pieśni – ludowej i żołnierskiej, a także wątki komiczne Na uwagę zasługuje tokarnia licząca ponad 130 lat, kobylica i liczne stare rekwizyty, meble, kanapy.

 

Aktorzy posługują się w dialogach autentyczną gwarą z tego regionu, ubrani w stare ubrania takie jak koszule lniane itp. Reżyserem i  scenografem jest instruktor GCKiP  Elżbieta Zarzeczna.  

 

Obsada aktorska:

Gospodarz tokarz Stach –Aleksander Zdybel

Gospodyni-Bożena Skrzypek

Ich dzieci

Jaśko - Krzysztof Zdybel 

Hanka - Anna Zdybel

Magda - Monika Kozłowicz

Sąsiadka I - Krystyna Hałabis

Sąsiadka II - Bronisława Adamek

Tkacz - Czesław Sobótka

Jabubek - Zbigniew Michalczyk

Wawrzek - Bronisław Michalczyk

Stryj - Zdzisław Niesciur

Zyd Jasek – Henryk Pudło


Zbigniew Michalczyk; foto. Joanna Skrzypek

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego