Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Przełamali się opłatkiem na „Pośniku Kocudzkim”...
opublikowano: 2013-12-16 11:21:33

Około 200 osób przełamało się opłatkiem 12 grudnia br. na „Pośniku Kocudzkim” w Domu Ludowym w Kocudzy Drugiej. W spotkaniu uczestniczyli starsi, często samotni, mieszkańcy gminy Dzwola oraz przedstawiciele duchowieństwa, władzy samorządowej i jednostek organizacyjnych gminy. Wigilię poprzedziło premierowe widowisko obrzędowe „Pośnik u Sitorza”, ukazujące stare tradycje wigilijne i przesądy z tym związane... - W wiliju sie nie chodzi na pożycki, a i baby nie chodzu po chałupach, bo by przyniesły dumownikom niepowodzenie na cały rok - ostrzega gotująca pośnik Marynia. - Mijta bacność na te dzieci. Frenuś bez przerwy łorzechy podjedo, musiałam ich schoweć do gróbki w piecu - nie wiam, w kogo sie ten dzieciok wdoł, miglent jeden - utyskuje babcia. - Tatku, a po coście wnieśli ten snopek do chałupy? - podpytuje Frenuś. - Ten snopek to „Król”.

No bo widzis Frenuś, jest taki zwycaj, ze w dzień wiliji w każdyj chałupie jest taki „Król” i łun stoji przez całe świeta, a po świetach ziarno sie z nigo wyłuskuje i trzyma aż do wiesny pod pirszy zasiw. Tak się robiło z dziada pradziada, bo to ziarno lepij schodzi i ma lepszy urodzaj - pamietaj se o tem - tłumaczy ojciec. - Marysiu, nie łoblizuj tygo wałka po maku, bo bedzies mić chłopa łysygo! - krzyczy na wnuczkę babcia. - ... A i pora już by sie było zenić, łoj pora. Taka mi myśl przysła na tygo Wojtka Protasikowygo, łun taki za tobu, a i pracowity jest i niebrzydki - zachwala kawalira babcia. - Maryniu, jo tera ide po dziże - przerywa babskie gadanie Stach. - Łoj, patrzta wy sie, zmirzcha, a stryjny ni ma jeszcze, samo to jak palec łostało na świecie, dzieci ło nij zapomnieły, przysło samyj dożywać starości - lamentuje Marynia. Wtem, psy szczekają, wchodzi stryjna. - Łoj, ledwie żyja, psa waszygo się przestrasyłam - cekojcie, napija się zimnyj wody - mówi w progu izby. - Memo, ścieżka odmietłam, bo tako była zakurzuna, że chody było przeloźć - tłumaczy Zosia. - Józiu, podej siena z kuta, to sie roztrzesie ło tu, koło stołu - prosi matka. - Łoj, pies mi zrobił dziure w chustce, pożyczcie kumo swojij - prosi stryjna. - Jo wum chustki nie pożyca, bo trzymom na wieno dla Marysi - łodpowiado Marynia. - Łoj, wyście skupo baba, ale dejcie mi nici, to se chustke zeszyje - prosi stryjna, po czym siada na taborecie i szyje. - Stachu, idź do alkirza, tam ci Marynia wody zagotowała, umyj sie i ubierz - rozporządza babcia. - Marysiu, podej mi opłatek z kredensu, połóż na dziży - prosi córkę matka. - Babciu, a po co na stole aż 12 potraw? - pyta wnusia. - Dwanaście potraw to staropolski łobycaj, a na stole muszo sie zmieścić wszystkie, a 12 to dlatygo, że 12 miesiecy jest w roku i 12 apostołów było przy łostatnij wiecerzy. I to ci jesce powiem, że w ten wiecór nikt nie powinien być sum, bo Boże Narodzenie to świeto rodzinne, a jak rodzina w komplecie, to ni ma wiekszyj radości na świecie - tłumaczy babcia. - Zosiu, bierz ksiużka, trza sie pomodlić... - płyną słowa Ewangelii Św. Łukasza, po czym ks. Jan Kardaś - proboszcz kocudzkiej parafii mówi o Cudzie Betlejemskim. - Cud Mocy Betlejemskiej się powtarza każdego roku i właśnie dla tego Cudu jesteśmy tutaj razem. To wiara gromadzi nas przy wigilijnym stole. Nasze spotkanie jest szczególne ze względu na osoby samotne, a jako ludzie wierzący wiemy, że Pan Bóg jest zawsze z nami, bo „choćby o tobie zapomniał ojciec i matka, to ja o tobie nie zapomnę” - mówi Ten, który chce być z ludźmi i pośród ludzi...

            Dodajmy, że widowisko napisała i wyreżyserowała Irena Krawiec - instruktor GOK. W przedstawieniu udział wzięły panie z zespołu „Jarzębina”: Irena Krawiec, Janina Oleszek, Monika Jargiło i Janina Dyjach oraz Franek Tutka, Julka Jargiło, Natalka Kaproń, Zuzia Sneka i Madzia Wnuk - wszyscy z zespołu „Wisienki”, a także Aleksander Bielak, grający postać ojca. Organizatorem XXI wieczerzy wigilijnej był Marek Piech - Wójt gminy Dzwola, Gminny Ośrodek Kultury w Dzwoli z siedzibą w Kocudzy Drugiej oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzwoli. W trakcie spotkania, wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z GOK, której pomysłodawcą był ks. Jan Kardaś. Kolędy i pastorałki śpiewali również panowie z Męskiego Zespołu Śpiewaczego Branwiacy” oraz panie ze stowarzyszenia „Klub Seniorów w Kocudzy Drugiej”, Stowarzyszenia KGW z Kocudzy Drugiej i zespołu śpiewaczego „Roztoczanki” z Branwi.                                                   

 Tekst; foto: Alina Boś 
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego