Data: 16.12.2018 Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Warto się uczyć rzemiosła
opublikowano: 2015-06-03 09:17:53

Oktawia Bartoszek ze szkoły podstawowej w Janowie Lubelskim będzie reprezentować powiat janowski w finale ogólnopolskiego konkursu, pn.: „Jakie znasz zawody?”. Siedmioletnią Oktawię doceniono za fotografię, której dziewczynka nadała tytuł „krawiec”. Wyróżnienie na szczeblu regionalnym konkursu zdobyła też pięcioletnia Justynka Jaszek z przedszkola w Dzwoli, która wykonała pracę plastyczną, dotyczącą jednego z zawodów rzemieślniczych.

Radości z osiągnięć najmłodszych nie kryje Bożena Dębiec - Kierownik Biura Cechu Rzemiosł w Janowie Lubelskim. - W ten sposób promujemy zawody rzemieślnicze wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Pamiętajmy, że szkoła zawodowa i nauka w zakładzie rzemieślniczym nie zamyka ścieżki edukacyjnej ucznia - wręcz przeciwnie. Ona zwiększa jego szanse na rynku pracy, czego przykładem jest Sylwia Szostak - uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim. To właśnie Sylwia pokazuje, że warto się uczyć rzemiosła - przekonuje pani Bożena.

Przypomnijmy, że Sylwia niejednokrotnie reprezentowała powiat janowski w różnego rodzaju konkursach fryzjerskich na szczeblu krajowym i wojewódzkim, zdobywając czołowe miejsca. - Sukces ucznia to nie tylko sukces szkoły, to również sukces mistrza szkolącego - zapewnia pani Kierownik, po czym odnosi się do postawy rodziców przy wyborze szkoły dla swojego dziecka. - Gdyby rodzice zwracali uwagę na to, co dziecko umie i czym się interesuje, to nie byłoby tych lat straconych i błąkania się po szkołach. Niestety, niektórzy rodzice stawiają wysoko poprzeczkę swoim dzieciom, nie kierując się wyborem zawodu, a jedynie szkołą (a powinno być odwrotnie!) - tłumaczy pani Bożena.

Ciekawe informacje płyną też od pani Dębiec na temat starych zawodów, które jeszcze nie tak dawno występowały na terenie funkcjonowania janowskiego Cechu. Chodzi, m.in. o zawody, typu: cholewkarz, garbarz skór futerkowych, kaletnik, kamieniarz, kapelusznik - czapnik czy też kominiarz. Były też zawodowe hafciarki i zawodowi koszykarze plecionkarze, młynarze, rymarze i studniarze. Na rynku pracy nie brakowało fachowo wykształconych tapicerów, szklarzy budowlanych, tartaczników i wulkanizatorów. Dużym powodzeniem cieszył się zawód zduna, zdobnika ceramiki i zdobnika szkła. Młodzież wybierała również zawód zegarmistrza i fotografa. Teraz te zawody powoli odchodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawiają się nowe, typu rzeźnik wędliniarz, lakiernik samochodowy czy też monter instalacji i urządzeń sanitarnych.

Dodajmy, że konkurs, organizowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą pod patronatem Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, adresowany był do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem etapu regionalnego była Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.

Alina Boś; foto: Jarosław Lalik