Data: 18.07.2019 Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
Warto się uczyć rzemiosła
opublikowano: 2015-06-03 09:17:53

 

        Oktawia Bartoszek ze szkoły podstawowej w Janowie Lubelskim będzie reprezentować powiat janowski w finale ogólnopolskiego konkursu, pn.: „Jakie znasz zawody?”. Siedmioletnią Oktawię doceniono za fotografię, której dziewczynka nadała tytuł „krawiec”. Wyróżnienie na szczeblu regionalnym konkursu zdobyła też pięcioletnia Justynka Jaszek z przedszkola w Dzwoli, która wykonała pracę plastyczną, dotyczącą jednego z zawodów rzemieślniczych.

            Radości z osiągnięć najmłodszych nie kryje Bożena Dębiec - Kierownik Biura Cechu Rzemiosł w Janowie Lubelskim. - W ten sposób promujemy zawody rzemieślnicze wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Pamiętajmy, że szkoła zawodowa i nauka w zakładzie rzemieślniczym nie zamyka ścieżki edukacyjnej ucznia - wręcz przeciwnie. Ona zwiększa jego szanse na rynku pracy, czego przykładem jest Sylwia Szostak - uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim. To właśnie Sylwia pokazuje, że warto się uczyć rzemiosła - przekonuje pani Bożena.

            Przypomnijmy, że Sylwia niejednokrotnie reprezentowała powiat janowski w różnego rodzaju konkursach fryzjerskich na szczeblu krajowym i wojewódzkim, zdobywając czołowe miejsca. - Sukces ucznia to nie tylko sukces szkoły, to również sukces mistrza szkolącego - zapewnia pani Kierownik, po czym odnosi się do postawy rodziców przy wyborze szkoły dla swojego dziecka. - Gdyby rodzice zwracali uwagę na to, co dziecko umie i czym się interesuje, to nie byłoby tych lat straconych i błąkania się po szkołach. Niestety, niektórzy rodzice stawiają wysoko poprzeczkę swoim dzieciom, nie kierując się wyborem zawodu, a jedynie szkołą (a powinno być odwrotnie!) - tłumaczy pani Bożena.

            Ciekawe informacje płyną też od pani Dębiec na temat starych zawodów, które jeszcze nie tak dawno występowały na terenie funkcjonowania janowskiego Cechu. Chodzi, m.in. o zawody, typu: cholewkarz, garbarz skór futerkowych, kaletnik, kamieniarz, kapelusznik - czapnik czy też kominiarz. Były też zawodowe hafciarki i zawodowi koszykarze plecionkarze, młynarze, rymarze i studniarze. Na rynku pracy nie brakowało fachowo wykształconych tapicerów, szklarzy budowlanych, tartaczników i wulkanizatorów. Dużym powodzeniem cieszył się zawód zduna, zdobnika ceramiki i zdobnika szkła. Młodzież wybierała również zawód zegarmistrza i fotografa. Teraz te zawody powoli odchodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawiają się nowe, typu rzeźnik wędliniarz, lakiernik samochodowy czy też monter instalacji i urządzeń sanitarnych.

            Dodajmy, że konkurs, organizowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą pod patronatem Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, adresowany był do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem etapu regionalnego była Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. 

Alina Boś; foto: Jarosław Lalik     


powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego