Data: 27.02.2020 Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
„Dziecko z autyzmem” - konferencja przemyślana, merytoryczna, potrzebna…
opublikowano: 2016-05-25 18:21:00

        To już kolejna ogólnopolska konferencja, współorganizowana przez Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Humanus”, tym razem we współpracy z janowską Fundacją Konwentem Klubów i Centrów Integracji Społecznej oraz Publiczną Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim. Tym razem, tematem przewodnim konferencji był autyzm, który - według statystyk, dotyka jedno dziecko na 80 urodzeń.

         - Autyzm to zaburzenie, rozwijające się na polu neurorozwojowym dziecka. Pierwsze objawy pojawiają się wcześnie (często u kilkumiesięcznych niemowląt), ale zawsze są widoczne przed ukończeniem trzeciego roku życia. To właśnie w tym okresie powinna być postawiona właściwa diagnoza - im wcześniej, tym lepiej - informuje Agnieszka Banasiak - Wiśniewska, nauczyciel janowskiej podstawówki. - Trzeba pamiętać, że tego typu zaburzenia mają zróżnicowany charakter. Wśród zachowań dziecka, które powinny wzbudzić niepokój rodzica, są m.in. kłopoty z mową, brak kontaktu wzrokowego, agresja, nadpobudliwość psychoruchowa, napady histerii, nagły płacz w nocy (lub jego brak), chodzenie na palcach, brak reakcji na imię, ciągłe uciekanie… - wymienia.

           - Wiemy, że rodzice odbijają się od ściany, że gdy przychodzą do lekarza rodzinnego, zaniepokojeni rozwojem dziecka, to 3/4 lekarzy odsyła ich do domu (a nie do Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym - przypis red.). I to wtedy, kiedy liczy się każdy dzień! Lekarze wtedy mówią: „On jeszcze z tego wyrośnie” albo „To normalne, proszę nie panikować”, a to jest właśnie moment, kiedy trzeba panikować! - podkreśla Tomasz Michałowicz - Prezes Fundacji JiM Autyzm.Help.

             Z Raportu Fundacji JiM wynika, że liczba osób, u których diagnozuje się tego typu zaburzenia, rośnie w niezwykle szybkim tempie i będzie nadal rosła o około 15 % w skali roku. Dane statystyczne mówią, że autyzm i zaburzenia z jego spektrum występują 4-5 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. W przypadku autyzmu, co piąte dziecko uczy się w placówce masowej, a 47 % korzysta z zajęć w placówkach specjalnych. Z raportu wynika, że 1 na 5 rodziców ma trudności z zapisaniem dziecka do pierwszej wybranej placówki, i że 42% rodziców dzieci autystycznych było wzywanych do szkoły z powodu „niegrzecznego” zachowania dziecka, niewykonywania poleceń, itp. Badania potwierdzają również, że aż 7 na 10 badanych rodziców zrezygnowało z pracy zawodowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem.

            - Wiemy, że ponad 17 tys. dzieci w polskich szkołach i przedszkolach ma orzeczenie autyzmu bądź zespołu Aspergera. I to jest bardzo smutne, bo oznacza, że tysiące dzieci wciąż nie mają diagnozy bądź ich rodzice nie starają sie o orzeczenie do szkoły. Biorąc pod uwagę, jak polska szkoła traktuje ich dzieci, nie ma się co dziwić. Blisko 1/3 dzieci uczy się w domu, bądź w systemie mieszanym, na co dzień szkoła ich nie chce - zaznacza Michałowicz.

             Okazuje się, że koszty opieki rosną wraz z wiekiem autystyka, choć - zdaniem specjalistów, dzięki wczesnej diagnozie i konsekwentnej terapii, mogłyby zostać zredukowane o 2/3.

         Z uwagi na niejednorodny obraz kliniczny choroby i inne schorzenia współwystępujące, typu padaczka, zaburzenia snu czy upośledzenie umysłowe oraz zróżnicowanie poszczególnych systemów opieki medycznej w Polsce, pacjenci trafiają do lekarzy specjalistów różnych dziedzin. Niezależnie od specjalizacji, każdy z nich powinien pamiętać, że wczesna i szybka diagnoza odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Niestety, tutaj też są kolejki, a że w Polsce na jednego psychiatrę dziecięcego przypada około 23,5 tysiąca osób poniżej 20 roku życia, to niejednokrotnie na wizytę u specjalisty trzeba czekać pól roku, nieraz dłużej.

            O janowskiej szkole podstawowej, która jest „otwarta na dzieci z autyzmem i innymi schorzeniami” mówiła - otwierając konferencję wespół z Wicedyrektorem Grzegorzem Bolińskim - Monika Leśniak - Skakuj - dyrektor janowskiej podstawki. - Obecnie, wśród wychowanków mamy 17 uczniów z orzeczeniem i ponad 60 z opinią, a że dobro wszystkich dzieci leży nam głęboko na sercu, dlatego podjęliśmy się współorganizacji tej konferencji - tłumaczyła.

             - Kolejna konferencja naukowa w Janowie, gromadząca kilkunastu prelegentów uczelni wyższych, tym razem na temat autyzmu - konferencja dobrze przygotowana, przemyślana, merytoryczna, potrzebna…, konferencja, która otwiera cykl kolejnych spotkań, tym razem w Lublinie - chwaliła, dziękując organizatorom: Annie Mazur, Agnieszce Baniasiak - Wiśniewskiej i Pawłowi Wiśniewskiemu, dr Marta Komorska - Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

            - Nasza inicjatywa została objęta honorowym patronatem Krzysztofa Michałkiewicza - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Teresy Misiuk - Lubelskiego Kuratora Oświaty (patronatem naukowym konferencję objęło 5 uczelni wyższych, o czym świadczy obecność kilkunastu prelegentów) - podkreślała Anna Mazur - wykładowca Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Biłgoraju, doktorantka Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, członkini Fundacji. 

            Dodajmy, że tego typu konferencji naukowych, dotyczących funkcjonowania rodziny, wykluczenia społecznego, itp. w ostatnim czasie w Janowie odbyło się kilka.

            - Kolejna konferencja naukowa, tym razem na temat pieczy zastępczej, zostanie zorganizowana przy współudziale „Humanusa”, Fundacji i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jesienią tego roku - zapowiada Paweł Wiśniewski - Prezes Stowarzyszenia i Fundacji, doktorant Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

          Dodajmy, że koncert śpiewającego Szymona i konkurs z nagrodami zakończył konferencję, która 17 maja zgromadziła ponad 130 osób: nauczycieli, pedagogów, dyrektorów i rodziców z Lublina i Łęcznej oraz powiatu janowskiego i kraśnickiego.

 

Alina Boś; foto: Monika Tyra

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego