Data: 21.01.2019 Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Noc Muzeów w Muzeum Fotografii
opublikowano: 2017-06-02 14:00:00

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Fotografii już przeszła do historii. Zostały wspomnienia, wystawa, prezentacje multimedialne oraz fotografie. Duża grupa wspaniałych gości w tym roku nawiedziła nasze Muzeum, a i również grono Przyjaciół Muzeum z Janowa i okolic przybyło w piątek 19 maja na godzinę 20.

Na początek Grzegorz Mehring z Gdańska zaprezentował swoją autorską wystawę, wykonaną specjalnie dla nas i będącą własnością Muzeum - „Ostatnie dni Stoczni Gdyńskiej”. Barwne opowieści, czasami tragikomiczne pokazały, że Grzegorz - fotograf „Głosu Wybrzeża”, portali Gdańsk.pl oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku nie tylko perfekcyjnie operuje aparatem fotograficznym, ale również jest wspaniałym gawędziarzem. Po prezentacji analogowych aparatów szpiegowskich, przywiezionych tylko na jeden dzień do Janowa na naszą Noc Muzeów, nastąpiła prezentacja nigdzie nie pokazywanych ostatnich zdjęć Andrzeja Wajdy między innymi z planu filmu „Wałęsa - Człowiek z nadziei”, a wykonanych również przez Grzegorza Mehringa.

Po krótkiej przerwie o godzinie 21.10 przenieśliśmy się do nieznanego świata dźwięków. 50-minutowy koncert muzyki lub jak mówi autor „produkcji muzycznej” wykonanej na specjalnych syntezatorach w idealnym nagłośnieniu pozwolił nam odwiedzić odległe galaktyki. To zasługa Łukasza Zagórowskiego z Gliwic - kilka dni przed Janowem miał koncert w Berlinie. Jak to napisał Łukasz - „przez chwilę pozwolił nam wejść do swojego świata”.

Po godzinie 22, jeszcze oderwani od rzeczywistości muzyką - rozpoczęły się prezentacje diaporam, wielokrotnie nagradzanych na konkursach nie tylko Ogólnopolskich, a przekazanych na dobro Muzeum fotografów z Warszawy, Łodzi, Torunia. Wstęp i opis dokonał, będący już drugi raz u nas kolega fotograf z Torunia, Piotr Tamborek. Diaporamy „Mrówki”, „Balet na płytkiej wodzie”, „ Prawie wszystko co tatrzańskie” czy „Krajobraz w podczerwieni” pokazały nie tylko piękno naszego kraju, ale przede wszystkim kunszt twórców. Bardzo dziękuję Pawłowi Bieniewskiemu, Michałowi Ludwiczakowi, Bogusławowi Pawłowskiemu za prezentacje.

Po godzinie 23 Pani Ula Łukasik przedstawiła wykład „Zmiany w modzie ślubnej na przestrzeni wieków”, będący wprowadzeniem do prezentacji fotografii ślubnej atelierowej od XIX wieku na podstawie zdjęć będących na stanie Muzeum w Janowie Lubelskim, a wykonanych w różnych krajach i w różnym czasie.

Po północy rozpoczęły się dyskusje na tematy fotograficzne, a było z kim dyskutować. Oprócz wymienionych Grzegorza Mehringa z Gdańska i Piotra Tamborka z Torunia, Łukasza Zagórowskiego z Gliwic zaszczycili nas swoją obecnością Przemek Szalecki - fotograf z Gdyni, Kazimierz Król - fotograf z Gorzowa Wielkopolskiego oraz nasz Przyjaciel z Zakrzówka Stefan Stypułkowski.

Dziękuję również tym wszystkim, którzy nas w ten dzień odwiedzili. Grono Przyjaciół Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim się powiększa. Wystawę „Ostatnie dni Stoczni Gdyńskiej” można obejrzeć jeszcze przez miesiąc. Otrzymane diaporamy zawsze podczas odwiedzin Muzeum. Nasze Muzeum przyłączyło się do Europejskiej Nocy Muzeów już po raz czwarty. Zapraszam już teraz na piątą - jubileuszową Noc Muzeów 2018... już 18 maja 2018 roku. Łatwo zapamiętać, 18-tego dnia i 18-tego roku i o godzinie 18.00. Nad częścią programu pracuję już drugi rok. Zapraszam do krótkiej relacji fotograficznej.

Antoni Florczak; foto: Muzeum Fotografii