Data: 19.09.2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Nie widzieć, nie znaczy nie istnieć
opublikowano: 2017-10-06 09:47:28

Zamknij na chwilę oczy i zastanów się, jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby tak już zostało.

          Bardzo często omijamy ludzi niewidomych obojętnie. Nie zastanawiamy się nad ich losem. A oni są odważni. Żyjąc w społeczeństwie osób widzących, napotykają na bariery każdego dnia. Jednak nie poddają się i walczą z przeciwnościami losu, podejmując wyzwania dnia codziennego. Od zwykłego wyjścia po bułki, poprzez pracę i naukę aż po korzystanie z życia pełną piersią, uczęszczając na zajęcia z różnych dziedzin życia. Potrafią też korzystać z ekstremalnych przeżyć, jak choćby skok ze spadochronem. Obserwując ich zapał i radość z każdego dnia my, osoby widzące powinniśmy się od nich uczyć.

          Od pięćdziesięciu trzech lat 15 października jest Międzynarodowym Dniem Białej Laski - świętem osób niewidomych i słabowidzących. To właśnie tego dnia w całym kraju odbywają się spotkania osób zrzeszonych w stowarzyszeniach, fundacjach. Po to aby móc pokazać, że są, że się nawzajem wspierają i nie poddają.

            5 października 2017r. w Janowie Lubelskim również uczczono ten wyjątkowy dzień. W tym roku podwójnie ważny, ponieważ swój jubileusz obchodziła Prezes Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych pani Krystyna Dziadosz, która od 10-ciu lat sprawuje tę jakże ważną funkcję.

            Na ręce pani Krystyny złożono kwiaty w podziękowaniu za trud i zaangażowanie; m.in. Anna Śmit - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Paweł Kusz - Kierownik Referatu Spraw Społecznych i Obywatelskich Urzędu Miejskiego i Agnieszka Jonak - psycholog Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

            Członkowie Polskiego Związku Niewidomych Koła Powiatowego w Janowie Lubelskim wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się w restauracji „Hetmańska”, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Całości uroczystości umilił koncert zespołu Klub Seniora „Janowiacy”.

 

                                           

                                                   Tekst; foto: Izabela Starościc

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego