Data: 19.09.2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
W 75 rocznicę pacyfikacji Pikul…
opublikowano: 2017-10-10 12:30:00

Pikule. W miejscu hitlerowskiego mordu mieszkańców wsi, na skraju lasu, przy pomniku ofiar, w sobotę, 7 października, odbyła się polowa msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców Pikul.

          Przypomnijmy, że 75 lat temu, 3-ego października 1942 roku (również w sobotę) - za pomoc udzielaną oddziałom partyzanckim, Niemcy wymordowali 52 mieszkańców wsi (22 dzieci, 14 kobiet i 16 mężczyzn). Często były to całe rodziny. Przeżył jedynie Andrzej Stolarz, który udał martwego. - Wszyscy zostali pochowani w jednym grobie, niedaleko pomnika, na brzegu lasu, po prawej stronie drogi. Dopiero jesienią 1944 roku, ich ciała przewieziono na janowski cmentarz, gdzie spoczywają w zbiorowej mogile do dnia dzisiejszego - tłumaczy Marian Jonak z Niska, któremu Niemcy zabili ojca, dwie siostry, brata i dziadka.

          Pacyfikację Pikul przeżyło 26 osób, które w chwili tragedii były na polu lub w lesie. Do dnia dzisiejszego żyje dwóch braci Jonaków: Marian i Tadeusz, Apolonia Sowińska, Władysława Matysek i Eugeniusz Matysek.

- Większość ocalałych zajmowała się kopaniem ziemniaków w polu i dlatego przeżyli - wspomina pan Marian. - Niemcy przyjechali od strony Łążka trzema samochodami, zaczęli strzelać pociskami samozapalającymi w stogi siana i stodoły. Wszystkie zabudowania się  spaliły. Zabili ponad 50 osób - wspomina ze smutkiem.

          Po latach, bohaterstwo setek spacyfikowanych wsi polskich zostało upamiętnione. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (we wrześniu br.) ustanowił dzień 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto państwowe będzie też „Dniem Pamięci” o ponad tysiącu ofiar spacyfikowanych miejscowości w powiecie janowskim - mówił Jerzy Bielecki - Poseł na Sejm RP.

          Do obecnych działań Rządu w kwestii odszkodowań za straty wojenne od Niemiec nawiązywał Marian Jonak. - Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby reparacje wojenne udało się uzyskać również dla poszkodowanych w czasie krwawych pacyfikacji setek wsi polskich, takich jak Pikule, Kalenne, Momoty, Zdziłowice…

- Gromadzimy się tutaj z potrzeby serca, wspominając tych, którzy zostali straceni w czasie II wojny światowej, również w Pikulach - mówił podczas mszy św. ks. Paweł Marek. - Starajmy się - poprzez uczciwą pracę, troszczyć się o dobro i ład w naszym kraju…, abyśmy w sobie szukali dobra dla dobra innych i naszej ojczyzny…, aby ofiara życia sprzed 75 lat nie była przez nas zapomniana, zmarnowana…, abyśmy byli wierni Polsce i ideałom, zawartym w słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”… To jest wielki apel tych, którzy za ojczyznę oddali życie…

          Tego dnia, „z potrzeby serca” spotkało się w Pikulach kilkadziesiąt osób, m.in. rodziny pomordowanych, mocno zaangażowane w przygotowanie uroczystości, jak również przedstawiciele Sejmu i jednostek samorządu terytorialnego, którzy złożyli kwiaty, zapalili znicze. Jako pierwszy, hołd pomordowanym - wespół z Marianem Jonakiem, oddał Poseł Jerzy Bielecki, następnie kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu powiatowego: Władysław Sowa - Przewodniczący Rady Powiatu (dyrektor szkoły w Chrzanowie), Antoni Kulpa - Wicestarosta Janowski oraz Sławomir Dworak - Członek Zarządu Powiatu. Samorząd gminny reprezentował Czesław Krzysztoń - Wiceburmistrz Janowa, Ewa Janus - Przewodnicząca Rady Miejskiej i Bożena Czajkowska - Sekretarz Gminy. I choć na terenie gminy nie brakuje szkół i różnego rodzaju instytucji, to o 75 rocznicy pacyfikacji Pikul pamiętali jedynie pracownicy janowskiego Nadleśnictwa i Teresa Biernat - Dyrektor Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim.

- Mam nadzieję, że w następnym roku będzie nas więcej - mówi pan Marian.

Tekst; foto: Alina Boś

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego