Data: 19.09.2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Muzeum Fotografii. Otwarto stałą wystawę o prof. Władysławie Bogackim
opublikowano: 2017-10-12 13:30:00

Muzeum Fotografii Antoniego Florczaka wzbogaciło się o bezcenne eksponaty, dokumentujące życie i pracę profesora Władysława Bogackiego - jednego z najwybitniejszych fotografików polskich okresu międzywojennego - salę jego imienia, będącą częścią muzeum, otwarto 6 października. - Dziadek profesora był rzeźbiarzem, a ojciec znanym malarzem, uczniem Jana Matejki - informował z dumą Florczak.


          I choć to dopiero czwarty rok funkcjonowania Muzeum, to janowska placówka staje się pewnego rodzaju centrum kultury, rozpoznawalnym w kraju i za granicą, czego dowodem jest m.in. współpraca ze Słowackim Muzeum Józefa Maksymiliana Petzvala w Spisskej Beli.

          - Ja dakujem Antoniemu, który u nas był, i ja cziekam na spotkanie u mnia. Ja chcem podpisać kontrakt dlatego, że to muziej cenne jest. My bylismy zakładitielem europskeho zwiazku technićnych muzieji i ja dumam, że do tej współpracy przyjmiemy i waszie muziej - informował Eugen Labanic z Koszyc - główny dyrektor ośmiu muzeów technicznych na Słowacji. - Ja sem sciasnyj, że możem to zobaczyc. Życzie jeszczie mnoho takich sciastnych dni i roków, aby spelnił się program Antoniego dla dobra miasta i celeho rejonu, tym bardziej, że muziej nygdy ne ma konca. Zapraszam was wsiech do nas, a w muziej ja was prijmam gratis - mówił żartobliwie.

          Warto zauważyć, że rozmowy na temat współpracy trwają też z muzealnikami bliźniaczych placówek w Niemczech (Museum der Fotografie Goerlitz) i Ukrainie (Muzeum Fotografii w Chmielnickim).

          Dodajmy, że odsłonie wystawy towarzyszyła obecność Macieja Dobrzańskiego z Krakowa - wnuka artysty (darczyńcy eksponatów), Jerzego Bieleckiego - Posła na Sejm RP oraz kilkudziesięciu przyjaciół państwa Florczaków.

 

Tekst; foto: Alina Boś

 

 
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego