Data: 22.10.2017 Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa
Muzeum Fotografii. Otwarto stałą wystawę o prof. Władysławie Bogackim
opublikowano: 2017-10-12 13:30:00

Muzeum Fotografii Antoniego Florczaka wzbogaciło się o bezcenne eksponaty, dokumentujące życie i pracę profesora Władysława Bogackiego - jednego z najwybitniejszych fotografików polskich okresu międzywojennego - salę jego imienia, będącą częścią muzeum, otwarto 6 października. - Dziadek profesora był rzeźbiarzem, a ojciec znanym malarzem, uczniem Jana Matejki - informował z dumą Florczak.

I choć to dopiero czwarty rok funkcjonowania Muzeum, to janowska placówka staje się pewnego rodzaju centrum kultury, rozpoznawalnym w kraju i za granicą, czego dowodem jest m.in. współpraca ze Słowackim Muzeum Józefa Maksymiliana Petzvala w Spisskej Beli.

- Ja dakujem Antoniemu, który u nas był, i ja cziekam na spotkanie u mnia. Ja chcem podpisać kontrakt dlatego, że to muziej cenne jest. My bylismy zakładitielem europskeho zwiazku technićnych muzieji i ja dumam, że do tej współpracy przyjmiemy i waszie muziej - informował Eugen Labanic z Koszyc - główny dyrektor ośmiu muzeów technicznych na Słowacji. - Ja sem sciasnyj, że możem to zobaczyc. Życzie jeszczie mnoho takich sciastnych dni i roków, aby spelnił się program Antoniego dla dobra miasta i celeho rejonu, tym bardziej, że muziej nygdy ne ma konca. Zapraszam was wsiech do nas, a w muziej ja was prijmam gratis - mówił żartobliwie.

Warto zauważyć, że rozmowy na temat współpracy trwają też z muzealnikami bliźniaczych placówek w Niemczech (Museum der Fotografie Goerlitz) i Ukrainie (Muzeum Fotografii w Chmielnickim).

Dodajmy, że odsłonie wystawy towarzyszyła obecność Macieja Dobrzańskiego z Krakowa - wnuka artysty (darczyńcy eksponatów), Jerzego Bieleckiego - Posła na Sejm RP oraz kilkudziesięciu przyjaciół państwa Florczaków.

Tekst; foto: Alina Boś