Data: 04.07.2020 Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
„Od szkoły rosyjskiej do szkoły polskiej”- spotkanie z okazji 100-lecia szkoły
opublikowano: 2017-10-12 13:34:01

Z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Janowie Lubelskim, zorganizowano spotkanie, zatytułowane „Od szkoły rosyjskiej do szkoły polskiej” z Andrzejem Albiniakiem - który od lat bada historię Janowa Lubelskiego- głównie grup etnicznych.

          Podczas spotkania, pan Albiniak wyłożył młodzieży z tutejszego gimnazjum i liceum historię na temat dziejów szkoły.

            Opowiadał o początkach szkolnictwa w Janowie, zmianach jakie dokonywały się na przestrzeni lat, sytuacji podczas wojny i po jej zakończeniu oraz jak zmieniała się struktura nauczania. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała historii o pierwszych nauczycielach i uczniach ale również murach, ponieważ szkoła zmieniała nie tylko nazwę ale także mieściła się w różnych budynkach na terenie Janowa Lubelskiego, zaś sam tytuł spotkania, nawiązuje do języka, jaki obowiązywał w szkole w tamtych czasach.

            Podczas wykładu można było posłuchać wierszy, napisanych przez córkę jednego z dyrektorów ówczesnego gimnazjum, uczennicę Janowskiego Gimnazjum Filologicznego, pannę Włodarską. Dwa z nich „ Ślady” oraz „Pobojowisko” przeczytała pani Urszula Pachuta z teatru amatorskiego „Tradycja” działającego przy Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim.

            Historia wierszy jest o tyle ciekawa, że są one znalezione w gazecie wydanej z okazji I Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i wyzwolenia Janowa, której, jak mówi pan Albiniak, jedyny egzemplarz znajduje się w bibliotece Łopacińskiego w Lublinie a większość artykułów w niej zawartych napisał ówczesny dyrektor gimnazjum wraz z żoną i córką.

            Na spotkaniu obecna była absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, pani Barbara Rzeszutko, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, która objęła patronat honorowy nad uroczystością 100-lecia szkoły. Podczas spotkania pani dyrektor Wiesława Dyjach podziękowała jej oraz wręczyła m.in. gazetę- jednodniówkę, wydaną specjalnie z okazji stulecia szkoły.

            Na zakończenie spotkania, w nawiązaniu również do nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej, Pani Urszula Pachuta przeczytała wiersz Juliana Tuwima, pt. „Nauka”.

 

Tekst; foto: Izabela Starościc

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego