Data: 22.10.2017 Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa
„Od szkoły rosyjskiej do szkoły polskiej”- spotkanie z okazji 100-lecia szkoły
opublikowano: 2017-10-12 13:34:01

Z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Janowie Lubelskim, zorganizowano spotkanie, zatytułowane „Od szkoły rosyjskiej do szkoły polskiej” z Andrzejem Albiniakiem - który od lat bada historię Janowa Lubelskiego- głównie grup etnicznych.

Podczas spotkania, pan Albiniak wyłożył młodzieży z tutejszego gimnazjum i liceum historię na temat dziejów szkoły.

Opowiadał o początkach szkolnictwa w Janowie, zmianach jakie dokonywały się na przestrzeni lat, sytuacji podczas wojny i po jej zakończeniu oraz jak zmieniała się struktura nauczania. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała historii o pierwszych nauczycielach i uczniach ale również murach, ponieważ szkoła zmieniała nie tylko nazwę ale także mieściła się w różnych budynkach na terenie Janowa Lubelskiego, zaś sam tytuł spotkania, nawiązuje do języka, jaki obowiązywał w szkole w tamtych czasach.

Podczas wykładu można było posłuchać wierszy, napisanych przez córkę jednego z dyrektorów ówczesnego gimnazjum, uczennicę Janowskiego Gimnazjum Filologicznego, pannę Włodarską. Dwa z nich „ Ślady” oraz „Pobojowisko” przeczytała pani Urszula Pachuta z teatru amatorskiego „Tradycja” działającego przy Oddziale Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim.

Historia wierszy jest o tyle ciekawa, że są one znalezione w gazecie wydanej z okazji I Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i wyzwolenia Janowa, której, jak mówi pan Albiniak, jedyny egzemplarz znajduje się w bibliotece Łopacińskiego w Lublinie a większość artykułów w niej zawartych napisał ówczesny dyrektor gimnazjum wraz z żoną i córką.

Na spotkaniu obecna była absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, pani Barbara Rzeszutko, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, która objęła patronat honorowy nad uroczystością 100-lecia szkoły. Podczas spotkania pani dyrektor Wiesława Dyjach podziękowała jej oraz wręczyła m.in. gazetę- jednodniówkę, wydaną specjalnie z okazji stulecia szkoły.

Na zakończenie spotkania, w nawiązaniu również do nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej, Pani Urszula Pachuta przeczytała wiersz Juliana Tuwima, pt. „Nauka”.

Tekst; foto: Izabela Starościc