Data: 16.10.2018 Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
Po 50 latach odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Złote Gody w gminie Chrzanów
opublikowano: 2017-11-08 13:22:49

          Siódmego listopada, osiem par z gminy Chrzanów otrzymało medale za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Aktu dekoracji dokonał Czesław Jaworski - Wójt Gminy, który - dziękując seniorom za pracę na rzecz gminy i kraju, podkreślał ich wkład w budowanie polskości i tożsamości narodowej.

          O okazywaniu szacunku rodzicom za dar życia i wychowania oraz o miejscu i roli małżonków we wspólnocie rodzinnej mówił podczas mszy św. ks. Wiesław Łobaza - proboszcz parafii. - Małżeństwo jest niczym skarbona, do której przez lata wrzuca się radości i smutki, zdrowie i choroby, tęsknoty i nadzieje, przebaczenie, zrozumienie i miłość… Przed 50 laty stanęliście przed ołtarzem, otrzymując błogosławieństwo na wspólną drogę i z tym Bożym błogosławieństwem trwacie do dnia dzisiejszego, dając świadectwo nadziei i odwagi trwania w związkach sakramentalnych. Dzisiaj - odnawiając przysięgę małżeńską, przypominacie, że sakrament małżeństwa buduje wspólnotę z Chrystusem i że życie staje się pełniejsze, jeżeli jest przeżywane każdego dnia w zażyłości z Bogiem. Jesteście świadectwem, że dom trzeba budować na skale, którą jest Chrystus, a jeśli „Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy ten dom wznoszą” - mówił kapłan, poruszając kwestie świadomego macierzyństwa i odpowiedzialnego ojcostwa. - Dobre małżeństwa i trwałe rodziny to wielki skarb nie tylko dla Kościoła, ale i dla narodu i kraju. Historia mówi, że kryzys rodziny prowadzi do upadku narodów i dlatego pamiętajmy, że nie ma nic piękniejszego - w państwie, w kościele, w świecie - nad rodzinę.

          Tego dnia, okolicznościowe dyplomy wręczał jubilatom Antoni Kulpa - Wicestarosta Janowski, który gratulował cierpliwości, wytrwałości i umiejętności budowania przez dziesięciolecia wspólnego życia. - Pięćdziesiąt lat temu nie było łatwo się dorabiać, a górzysto - pagórkowate pola nie ułatwiały ciężkiej pracy… I dlatego teraz macie być organem doradczym w domu, wykorzystując mądrość, która przychodzi z wiekiem (sam wiem coś o tym) - żartował, wzbudzając ogólną wesołość.

          - Dzisiaj czujemy się docenieni, bo miło jest otrzymać odznaczenie państwowe od najważniejszej osoby w kraju - od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej… Dzisiaj podziękowano nam za pracę na rzecz gminy i Ojczyzny, którą - o ile Bóg pozwoli żyć, będziemy nadal kochać i służyć jej wiernie - mówił, dziękując organizatorom spotkania, Jan Pochwatka z Otrocza.

          Na zakończenie spotkania, miłą niespodziankę sprawiła seniorom Paulina Pochwatka, wnuczka Marii i Jana Pochwatków, której śpiew wywołał wzruszenie i nostalgię, szczególnie pań. - Spójrz, dzieci nam już wyrosły tak. I tylko my nie zmieniliśmy się nic, i ciągle nam siebie brak… Przeżyłam z tobą tyle lat, choć w oczy wiał mi nieraz wiatr. Przy tobie się nauczyłam żyć, przy tobie śniłam swoje sny. Przeżyłam z tobą tyle lat, oddałam ci swój cały świat, i chociaż wiem, jak smakują łzy, dziś nie żal mi przeżytych dni...

Tekst; foto: Alina Boś

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego