Data: 16.10.2018 Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
Pod jedną biało-czerwoną flagą… 99 rocznica odzyskania niepodległości - fotogaleria cz. I
opublikowano: 2017-11-14 15:41:36

          Ponad 300 uczestników, około 30 pocztów sztandarowych, prawie 50 delegacji, składających kwiaty, msza św. w intencji Ojczyzny i radosna parada, podkreślająca charakter święta - 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości… A że jest to dzień, który łączy nas wokół najważniejszych symboli polskości, takich jak biało-czerwona flaga, to 11-ego Listopada barwy narodowe powiewały na wielu domach, instytucjach i urzędach, również powiatu janowskiego.

          Symbol polskości odpowiednio wyeksponowali też uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół „U Witosa”, niosąc długą kilkudziesięciometrową flagę, która - przykuwając uwagę księdza Jacka Staszaka i uczestników marszu, podkreślała radosny charakter święta. - Zamanifestowali polskość i patriotyzm. Jesteśmy z nich dumni… - mówi Teresa Biernat - Dyrektor szkoły.

          - W ten sposób chcemy też zachęcić naszych kolegów z innych szkół do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości w przyszłym roku - informuje jeden z uczniów „mundurówki”.

          O szacunku „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba…” mówił ks. Paweł Marek. - „Kochasz ty dom rodzinny?” pytał za Marią Konopnicką, i odpowiadał. - „O, jeśli kochasz, jeśli chcesz żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż, sercem ojczystych progów strzeż, serce w ojczystych ścianach złóż...”.

          O Ojczyźnie ziemskiej - podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku, mówił Ojciec Św. Jan Paweł II: „To jest moja Matka - ta Ziemia! To jest moja Matka - ta Ojczyzna!”. Miłości do Ojczyzny uczył także Prymas Stefan Wyszyński: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej…”.

          Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie o długiej drodze Polski do wolności, usianej zrywami patriotycznymi, mówił Grzegorz Pyrzyna - Starosta Janowski. - Po 123 latach niewoli załamała się przemoc, ustała krzywda, przyszła sprawiedliwość…

          W swoim wystąpieniu nawiązał też do teraźniejszości i przyszłości Polski. - Dzisiejsza sytuacja skłania nas do obrony racji stanu Rzeczypospolitej w kraju i za granicą w sferze kultury, tradycji, historii, a przede wszystkim gospodarki.

          Starosta poruszył też kwestie „szeroko zakrojonych zmian w systemie prawnym i gospodarczym, poprawiających jakość życia społecznego, czego przykładem są programy prorodzinne, prospołeczne i gospodarcze”. - Uszczelnienie systemu podatkowego, odpowiedzialne zarządzanie spółkami Skarbu Państwa, większościowy udział w systemie bankowym oraz walka z korupcją i złodziejstwem - wyliczał, wspominając o budowie obwodnicy Janowa i drogi ekspresowej S 19. - W „dobrą zmianę” wpisuje się również Powiat Janowski. Obecnie, realizujemy ambitne inwestycje na kwotę 30 mln zł w obszarze, m.in. oświaty, infrastruktury drogowej, pomocy społecznej… Pozyskane środki finansowe pochodzą z programów rządowych i unijnych, z Lasów Państwowych i z gmin powiatu janowskiego. Jest to najwyższy poziom inwestycji w historii naszego samorządu powiatowego - informował.

          Starosta podkreślił, iż sytuacja finansowa szpitala jest stabilna. - Zadłużenie szpitala ulega stopniowemu zmniejszeniu, o czym świadczą sprawozdania finansowe, skrupulatnie analizowane przez Zarząd Powiatu. Obecnie, oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu w kwestii termomodernizacji szpitala.

          Ostatnia kwestia dotyczyła budowy hali sportowej w Zespole Szkół „U Witosa”. - W tej chwili przygotowywana jest dokumentacja projektowa, a o środki finansowe będziemy aplikować do Ministerstwa Sportu wiosną przyszłego roku - zapowiadał.

          W dalszej części uroczystości składano kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego (trzy delegacje złożyły też kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa).

Tekst; foto: Alina Boś

   
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego