Data: 12.12.2017 Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
Powiat Janowski. 6 mln zł na szkolnictwo zawodowe
opublikowano: 2017-12-04 15:29:38

Trzy mln zł na wyposażenie, kolejne trzy na termomodernizację budynków szkolnych - Powiat Janowski inwestuje w szkolnictwo zawodowe. Z funduszy unijnych i budżetu powiatu zostaną przebudowane, unowocześnione, a przede wszystkim doposażone warsztaty szkolne w Zespole Szkół Technicznych i budynek dydaktyczny przy ul. Wyszyńskiego w Zespole Szkół „U Witosa”.

W obydwu placówkach pojawi się 10 nowoczesnych pracowni do praktycznej nauki zawodu (osiem w ZST - mowa m.in. o pracowni sieci komputerowych, obróbki drewna, elektroniki i mechaniki pojazdowej, obrabiarek CNC i komputerowego rysunku technicznego, i dwie w ZS - chodzi o pracownię hotelową oraz biologii leśnej i łowiectwa). W Zespole Szkół Technicznych zostaną też wyremontowane sale lekcyjne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze, łazienki, korytarze i sanitariaty (plus świetlica i szatnia).

Drugi projekt, realizowany również z dofinansowaniem lubelskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, dotyczy kompleksowej termomodernizacji warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Technicznych i budynku dydaktycznego Zespołu Szkół na ulicy Zamoyskiego.

Obydwa zadania są ze sobą powiązane, na co zwraca uwagę Grzegorz Pyrzyna - Starosta Janowski. - Jaki sens miałoby wyposażanie w nowoczesny sprzęt pracowni szkolnych przy przeciekającym dachu z papy czy nieszczelnych oknach?! I dlatego - po otrzymaniu pieniędzy na remont i wyposażenie klasopracowni, zabiegaliśmy o środki finansowe na termomodernizację warsztatów szkolnych i budynku przy ul. Zamoyskiego, wybudowanych w latach 70-ych ubiegłego wieku. I udało się, za co należą się podziękowania Zarządowi Województwa Lubelskiego.

W ramach termomodernizacji, władze powiatu planują prace na zewnątrz i wewnątrz budynków. W przypadku warsztatów, w grę wchodzi m.in. docieplenie ścian i stropodachów (wraz z ich wzmocnieniem), wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenia i orynnowania oraz remont kominów, instalacji elektrycznej, odgromowej i centralnego ogrzewania. Warsztaty zyskają nowy wygląd, co wpłynie na poprawę architektury miasta i - miejmy nadzieję, większy nabór do szkoły.

W Zespole Szkół zostaną zamontowane nowe okna i drzwi, budynek zostanie ocieplony, pojawi się oświetlenie ledowe, a przy grzejnikach energooszczędne głowice termostatyczne, dzięki którym można ustawić żądaną temperaturę na określony czas (przystosowane do potrzeb osób niedowidzących). W budynku zostanie też zamontowana pompa do podgrzewania wody (pompa będzie odzyskiwać ciepło z powietrza, a następnie zużywać do podgrzewania wody użytkowej).

W obydwu przypadkach, wzrośnie też efektywność wykorzystywanej energii (przy równoczesnej redukcji emisji zanieczyszczeń).

Zadania zostaną zrealizowane do końca grudnia 2019 roku (procedury przetargowe ruszą na przełomie roku, a roboty inwestycyjne - w połowie następnego).

Tekst; Foto: Alina Boś