Data: 18.02.2018 Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Spotkanie posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego z mieszkańcami powiatu janowskiego w Błażku
opublikowano: 2018-02-12 16:24:18

W niedzielę 21 stycznia 2018 r. poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki wraz z radnym województwa lubelskiego Janem Franią spotkali się z mieszkańcami gminy Batorz w Błażku. W spotkaniach udział wzięli również: kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Janowie Lubelskim Ewa Janus, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Janowie Lubelskim Grzegorz Ćwiek, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim Marcin Sulowski, a także starosta janowski Grzegorz Pyrzyna. Nie zabrakło także reprezentantów gminy: wójta gminy Batorz oraz radnych gminnych.

Jedną z pierwszych osób, która zabrała głos był Poseł Jerzy Bielecki. Podczas swojej wypowiedzi podsumował realizację programu Prawa i Sprawiedliwości z perspektywy dwóch ostatnich lat. Wśród zadań, które udało się zrealizować jest wprowadzony w 2016 r. Program ,,Rodzina 500 plus’’. Program ten ma duże znaczenie dla poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin. Pan Poseł Bielecki wspomniał także o inwestycjach drogowych w naszym województwie, w tym budowy dróg ekspresowych S19, S12, S17, oraz o pozytywnych rozwiązaniach dla rolników.

Poseł Jerzy Bielecki wspomniał również o SPZZOZ w Janowie Lubelskim, który od trzech lat notuje dodatni wynik finansowy, a od czasu wprowadzenia ustawy o sieci szpitali, ma zagwarantowane stabilne finansowanie, co z pewnością przekładać się będzie na coraz lepsze wyniki finansowe w kolejnych latach. Wprowadzone nowe rozwiązanie usprawni też organizację udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. Rozwiązania zawarte w ustawie zagwarantują odpowiedni poziom leczenia, a także ciągły wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB w 2025 r. Wg Prawa i Sprawiedliwości zwiększenie nakładów na służbę zdrowia jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Ostatni z poruszonych przez posła tematów dotyczył w głównej mierze problemów lokalnej społeczności, m.in. bezrobocia. Do tego zagadnienia odniósł się Poseł Jerzy Bielecki, który zapewnił zebranych gości, iż w chwili obecnej stara się o pozyskanie nowych inwestorów, którzy chcieliby ulokować siedziby swoich przedsiębiorstw na terenie powiatu janowskiego, co przełożyłoby się na utworzenie nowych miejsc pracy. Pomóc w tym mają również inwestycje związane z przebudową dróg, które są realizowane w naszym powiecie od 2016 r.

Podczas spotkania głos zabrał także radny województwa lubelskiego Jan Frania, który wypowiedział się na temat budowy stacji energetycznej w Polichnie. Jej zadaniem będzie zasilenie modernizowanej trakcji kolejowej w naszym rejonie. Według radnego jej budowa będzie także miała duże znaczenie dla samego faktu pozyskania nowych inwestorów. Ponadto wspomniał on również o dużych opóźnieniach w wydawaniu przez Urząd Marszałkowski środków UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jan Frania również podkreślił, iż w najbliższych miesiącach na Lubelszczyźnie będą realizowane inwestycje związane z poprawą zasilania kolei.

W tym miejscu należy także nadmienić, iż obecność na spotkaniu przedstawicieli ARiMR, KRUS oraz ODR była doskonałą okazją do uzyskania szczegółowych informacji, związanych z problemami rolników.

Na koniec każdego ze spotkań, mieszkańcy poszczególnych miejscowości mieli okazję zadawać przybyłym gościom pytania, w związku z czym w Błażku nastąpiła ożywiona dyskusja.

Ilona Wieleba - asystent posła Jerzego Bieleckiego; foto: Magdalena Kamińska