Data: 21.07.2018 Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Doradca pomoże z rozliczeniem w ZUS
opublikowano: 2018-02-12 16:24:40

Przedsiębiorco, masz wątpliwości, jak po zmianach rozliczają się Twoje składki w ZUS? Skorzystaj z pomocy doradców płatnika składek. Od lutego czekają w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także w Janowie Lubelskim.

Od stycznia około stu tysięcy płatników składek w województwie lubelskim rozlicza się z ZUS na zmienionych zasadach. Składki wpływają co miesiąc jednym przelewem na indywidualny rachunek składkowy przedsiębiorcy. Kwotę przelewu ZUS automatycznie dzieli i księguje na poszczególnych funduszach.

Dla tych, którzy mają pytania co do płatności składek, ich rozliczania i nowych rachunków w ZUS, instytucja uruchomiła 1 lutego usługę doradcy płatnika składek. W placówkach Oddziału ZUS w Biłgoraju jest trzynastu doradców, z tego jeden w Biurze Terenowym ZUS w Janowie Lubelskim. To odpowiednio przeszkoleni, dotychczasowi pracownicy Zakładu. Z ich pomocy można skorzystać w salach obsługi klientów. - Na razie przedsiębiorcy dopytują przede wszystkim o to, jak oznaczać wpłatę do ZUS i czy w opisie przelewu trzeba wskazywać dodatkowe dane, takie jak NIP. Przypominamy, że do identyfikacji przelewu wystarczy numer rachunku składkowego. Pytają też, jak zsumować składki z deklaracji rozliczeniowej - informuje doradca płatnika Anna Kaniowska.

Niektórzy sprawdzają również swoje saldo rozliczeń w ZUS. Zakład przypomina klientom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i mają zaległości składkowe, że od 1 stycznia bieżące wpłaty w pierwszej kolejności pokrywają najstarsze zaległości. A to może prowadzić do utraty prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego, jeśli nie wystarczy środków na terminowe opłacenie dobrowolnej składki chorobowej. W takich sytuacjach warto wystąpić do ZUS o zgodę na opłacenie składki po terminie. A jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić zadłużenia jednorazowo, może wystąpić np. o rozłożenie go na raty.

W styczniu na indywidualne rachunki składkowe w ZUS wpłynęło w sumie 18,7 mld zł. To wpłaty od 2,32 mln płatników składek z całej Polski. Najwięcej środków trafiło na indywidualne konta w połowie miesiąca - wtedy składki opłacają przedsiębiorcy zatrudniający pracowników.

Małgorzata Korba - regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim