Data: 19.09.2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Przelewy do ZUS już bez błędów
opublikowano: 2018-03-09 13:06:03

Nowy system opłacania składek prawie całkowicie wyeliminował błędy w przelewach przedsiębiorców do ZUS. Wcześniej w regionie ich liczba szła w tysiące. A od początku stycznia do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynął zaledwie jeden pomyłkowy przelew.

Do końca grudnia składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba było opłacać trzema lub czterema przelewami miesięcznie - na zbiorcze konta ZUS. Przedsiębiorca musiał poprawnie wskazać w formularzu wpłaty wiele danych, m.in. NIP i numer deklaracji rozliczeniowej. Drobna pomyłka powodowała, że wpłata nie księgowała się prawidłowo. Zakład prowadził wtedy postępowanie wyjaśniające, żeby składki trafiły, gdzie trzeba. Np. w 2016 roku przelewów z błędami w skali kraju było aż 260 tysięcy.

Styczniowa zmiana zasad opłacania składek prawie całkowicie wyeliminowała takie sytuacje. Od stycznia każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Wystarczy więc, że w przelewie poprawnie wskaże ten numer, a wpłata na pewno trafi do ZUS na konto właściwego przedsiębiorcy.

Efekty tej zmiany już widać. Od stycznia przedsiębiorcy z całej Polski wykonali jedynie 82 błędne przelewy do ZUS - wpisując nieprawidłowy numer rachunku składkowego. Z tego na województwo lubelskie przypadają zaledwie cztery takie przypadki, w samym Oddziale ZUS w Biłgoraju była tylko jedna pomyłkowa wpłata. Instytucja zwróciła nieprawidłowo przelane pieniądze na konta nadawców.

W Oddziale ZUS w Biłgoraju co miesiąc opłaca składki około 28 tysięcy przedsiębiorców. Swój numer rachunku składkowego mogą w każdej chwili sprawdzić przez wyszukiwarkę na stronie www.eskladka.pl

Małgorzata Korba - regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim