Data: 16.12.2018 Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
Uczniowie ZST oraz zwycięzcy konkursu historycznego z wizytą w Sejmie RP
opublikowano: 2018-03-09 13:06:50

          1 marca br. odbyła się wycieczka do Warszawy, której głównym celem była wizyta w siedzibie Sejmu RP. To nagroda dla gimnazjalistów biorących udział w konkursie „Droga do niepodległości” zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego i 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

          Konkurs swoim patronatem objął Jerzy Bielecki, poseł na Sejm RP. Było on również fundatorem tej wycieczki. Oprócz uczniów z Bychawy, Wólki Ratajskiej, Białej, Potoczka, Chrzanowa, Trzydnika, Krzemienia i, oczywiście, z janowskiego gimnazjum, oraz ich opiekunów, w wycieczce uczestniczył Samorząd Uczniowski ZST oraz organizatorzy konkursu: Michał Komacki - nauczyciel historii, Aldona Pituch - nauczyciel języka polskiego, Kamila Surowska - nauczyciel przedmiotów ekonomicznych, Bogumiła Kita - pedagog szkolny oraz Elżbieta Nalepa - sekretarz szkoły. Towarzyszyła nam również Magdalena Kamińska - pracownica biura poselskiego Jerzego Bieleckiego, która czuwała nad logistycznym aspektem całości przedsięwzięcia.

          Uczniowie w doskonałych nastrojach ruszyli na spacer po siedzibie Sejmu RP. Mieli okazję zobaczyć Salę Posiedzeń, której monumentalizm oraz elegancki wystrój zrobił na młodzieży niebywałe wrażenie. Pani przewodnik, oprowadzająca nas po poszczególnych salach sejmowych, przybliżyła historyczną część powstania sejmu i senatu polskiego. Następnie przeszliśmy przez hall główny, na którym znajdowała się tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Mieliśmy także okazję zobaczyć laskę marszałkowską, otwierającą obrady sejmowe trzykrotnym uderzeniem.

          Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego. Już na wejściu wojskowe śmigłowce i czołgi wzbudziły wśród młodzieży ogromne zainteresowanie. Wystawy muzealne obejmowały charakterystyczne uzbrojenie wojskowe dla poszczególnych epok i rodzajów wojsk. Zabytki, które znajdowały się w muzeum cechowały się dużą różnorodnością od broni po mundury, sztandary odznaki i ordery. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. wystawę sił zbrojnych konnej drużyny książęcej czy zaciężnej piechoty. Jedną z najbardziej obleganych wystaw była ta, na której można było obejrzeć uzbrojenie husarskie. Jedna z sal mieściła także pojazdy wojskowe, którymi przemieszczano się podczas wojen, a także działa armatnie różnego kalibru. Taka praktyczna lekcja historii na pewno na długi czas zapadnie uczniom w pamięć.

          Podczas całej wycieczki towarzyszył nam patron i fundator nagrody - poseł Jerzy Bielecki. Opowiadał różne ciekawostki związane z parlamentaryzmem oraz odpowiadał na pytania dociekliwych uczniów, którzy z wielkim zainteresowaniem chłonęli wszystkie informacje. Być może wśród nich znajdą się przyszli parlamentarzyści, kto wie…

Sylwia Krzysztoń - sekretarz SU w ZST

 
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego