Data: 21.03.2019 Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Magiczny Teatrzyk Kamishibai - szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy z powiatu janowskiego
opublikowano: 2018-04-13 14:15:15

          W dniu 12 kwietnia 2018 r. odbyło się w bibliotece szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim szkolenie bibliotekarzy z powiatu janowskiego. Szkolenie na temat: Teatr kamishibai nowa forma parateatralne w upowszechnianiu czytelnictwa poprowadziła pani Ewelina Czajkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie.
 

          Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.

          Opowiadania kamishibai mogą być zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne, a także wyrażać pedagogiczne podejście poprzez oparcie ich na takich wartościach, jak współpraca, miłość, przygoda, pomoc innym, odpowiedzialność, miłość do zwierząt, wytrwałość, współczucie, samoakceptacja, hojność.

          Teatrzyk kamishibai doskonale nadaje się do nauki języków obcych. Uczestnicy szkolenia mieli przyjemność obejrzenia przedstawienia, które przygotowały uczennice LO: Klaudia Pawelec z klasy I a i Martyna Borkowska z  klasy I c. Uczennice przedstawiły w wersji angielskiej i polskiej opowiadanie Adama Bahdaja pt. „Najpiękniejsza fotografia”.

          W szkoleniu wzięli udział nauczyciele bibliotekarze, a także nauczyciele z janowskiego przedszkola oraz  z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Janowie Lubelskim.

          Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim pani Wiesława Dyjach otrzymała od kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie filia w Janowie Lubelskim, pani Anny Żuraw-Łopaty statuetkę Mądra Sowa- przyjaciel biblioteki za wspieranie działań biblioteki szkolnej i pedagogicznej.

          Szkolenie zostało zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy z janowskiego LO i pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN w Lublinie filia w Janowie Lubelskim. Dziękujemy nauczycielowi języka angielskiego pani Magdalenie Wójtowicz za pomoc w przygotowaniu angielskiej wersji naszego przedstawienia.

Nauczyciele bibliotekarze LO Agnieszka Gierczak i Izabela Wąsek; foto: nadesłano

 

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego