Data: 17.07.2018 Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
O pracownika coraz trudniej. VIII Targi Pracy i Edukacji za nami
opublikowano: 2018-05-11 16:41:01

Kilkaset osób odwiedziło VIII Targi Pracy i Edukacji, zorganizowane w Janowskim Ośrodku Kultury przez Powiatowy Urząd Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP z Zamościa. Targi otworzył Antoni Kulpa - Wicestarosta Janowski.

Przez kilka godzin, przedstawiciele pracodawców, firm szkoleniowych, służb mundurowych, instytucji i zakładów pracy, uczelni wyższych i szkół policealnych odpowiadali na pytania odwiedzających. Stoiska, prezentujące kierunki kształcenia, miały też szkoły średnie: Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Zespół Szkół „U Witosa” i Zespół Szkół Technicznych. Oprócz ofert zatrudnienia, pojawiły się propozycje z zakresu edukacji i szkoleń, przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego. Targi Pracy były również okazją do zapoznania się z ofertą usług i formami pomocy, realizowanymi przez janowski urząd pracy. Przedsięwzięciu towarzyszyły pokazy usług kosmetycznych oraz technik masażu i sztuki carvingu (rzeźbienia w owocach i warzywach).

- Obecnie, na poszukujących pracy czekają oferty pracy, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Brakuje m.in. spawaczy, elektromechaników, budowlańców oraz pracowników produkcji: stałych i sezonowych - informuje Tomasz Kaproń - Dyrektor PUP.

Targi są dla dwóch stron: dla poszukujących pracy i pracodawców. - W tej chwili, większe zainteresowanie jest po stronie pracodawcy, bo o pracownika coraz trudniej - tłumaczy Kaproń.

Warto zauważyć, że w lutym stopa bezrobocia w kraju wynosiła 6,8 %, w województwie lubelskim - 8,9 %, a w powiecie janowskim - 8,4 %. W marcu, janowski urząd pracy zanotował - w stosunku do lutego, 5-procentowy spadek bezrobocia. Pod koniec marca, liczba bezrobotnych w powiecie janowskim kształtowała się na poziomie 1900 bezrobotnych. Najwięcej bezrobotnych - w stosunku do ogółu zarejestrowanych osób bez pracy w poszczególnych gminach, występuje w gminie Janów Lubelski - 39 %, najmniej - w gminie Chrzanów - 4,1 % (w gminie Modliborzyce - 16,2 %, w gminie Dzwola - 15,6 %, w gminie Godziszów - 10,5 %, w gminie Potok Wielki - 8,5 %, w gminie - Batorz 6,0%).

Tekst; foto: Alina Boś