Data: 17.07.2018 Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
Janów Lubelski. Andrzej Mularczyk o reparacjach wojennych
opublikowano: 2018-05-11 16:41:50

W sobotę, 27 kwietnia  2018 r. do Janowskiego Ośrodka Kultury na zaproszenie Posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego, przybył z wizytą Poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk. W spotkaniu udział wzięli również: Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś, Radny Województwa Lubelskiego Jan Frania, Zastępca Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Artur Pizoń, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Ewa Janus, Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marcin Sulowski oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego Barbara Nazarewicz.

Wizyta Posła w Janowie Lubelskim była jednym z wielu spotkań czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości z wyborcami, które rozpoczęły się w całym kraju po sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem „Polska jest jedna”.

Jedną z pierwszych osób, która zabrała głos był Poseł Jerzy Bielecki, który przywitał zaproszonych gości, a szczególnie Posła na Sejm RP Arkadiusza Mularczyka oraz mieszkańców Janowa Lubelskiego. Następnie, pani Dyrektor Muzeum przedstawiła prezentację, przedstawiającą zniszczenia Janowa Lubelskiego w czasie II wojny światowej.

Poseł Mularczyk mówił o pracach komisji i rozwiązaniach, które będą umożliwiać indywidualne dochodzenie odszkodowań za zbrodnie z czasów II wojny światowej. Poseł jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Kierowany przez posła Mularczyka Zespół pracuje od 2017 roku. Wstępne szacunki strat wyrządzonych przez Niemcy to 850 miliardów dolarów. Raport z prac ma być gotowy za kilka miesięcy.

Wskutek niemieckiej okupacji zginęło około 6 milionów Polaków, a dwa i pół miliona zostało zmuszonych do pracy ponad siły. Członkowie sejmowej komisji do spraw reparacji wyliczyli, że ich trud to równowartość 32 miliardów lat roboczych według cywilizowanych standardów.

Na terenach współczesnego powiatu janowskiego w pacyfikacjach 37 wsi, Niemcy wymordowali ponad 1000 osób. Sam Janów był zniszczony w 90%.

Poseł Mularczyk stwierdził, że po II wojnie światowej Niemcy wypłacili równowartość 75 miliardów euro ofiarom nazistów. Do Polski trafiło 2 % tej kwoty za pośrednictwem ZSRR.

Na koniec spotkania mieszkańcy mieli okazję zadawać pytania, w związku z czym nastąpiła ożywiona dyskusja.

Tekst; foto: Ilona Wieleba z Biura Poselskiego Jerzego Bieleckiego