Data: 17.07.2018 Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! - realizacja Rządowego Programu „Bezpieczna+” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku
opublikowano: 2018-05-14 13:22:30

Od kwietnia br. w ZS CKR w Potoczku realizowany jest projekt edukacyjno-wychowawczy pod hasłem „Bądź bezpieczny - ciesz się zdrowiem!” opracowany przez pedagogów szkolnych Agatę Czajkę i Ewę Pęk pod kierunkiem wicedyrektora Andrzeja Olszyńskiego.

W ramach projektu odbyło się już szkolenie Rady Pedagogicznej na temat „Zachowania ryzykowne współczesnej młodzieży” przeprowadzone przez Krystynę Łukasik, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w Janowie Lubelskim oraz spotkanie uczniów z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji na temat odpowiedzialności prawnej młodzieży. Aspirant Faustyna Łazur oraz sierżant sztabowy Mariusz Moskal zapoznali uczniów m.in. z konsekwencjami używania środków psychoaktywnych, niebezpiecznej jazdy samochodem i nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomoc było z kolei celem pokazów strażackich, które odbyły się podczas  Dni Otwartych Szkoły. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku Wielkim oraz Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim zaprezentowały pokazy ratownictwa technicznego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Strażacy przybliżyli młodzieży podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Zademonstrowali prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku osób dorosłych i dzieci, obsługę AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Uczniowie dowiedzieli się też, na co należy zwrócić uwagę składając meldunek telefoniczny w razie wypadku.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim instytucjom za współpracę i pomoc w realizacji programów profilaktycznych.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku jako jedyna szkoła w kraju prowadzona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na realizację projektu w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna +” otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 531 złotych.

Agata Czajka; foto: nadesłano