Data: 21.03.2019 Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
XXI edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej - Eutrapelia 2018
opublikowano: 2018-06-12 11:16:39

          „Mistrz i uczeń”- to hasło tegorocznych Eutrapelii, które odbyły się 6 czerwca w Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa zaprezentowali poruszający spektakl, który podejmuje temat podejścia współczesnej młodzieży do starszych ludzi, historii i doświadczenia poprzednich pokoleń.

          „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”- ten cytat Jana Pawła II został przytoczony na wstępie przedstawienia. Jego dopełnieniem były słowa ks. Jana Twardowskiego: „My młodzi powinniśmy dzielić się swoim czasem ze starszymi”. Do tego też nawoływał program artystyczny, ukazujący oblicze młodego człowieka, w którym dokonuje się przemiana duchowa.

          „Mistrz i uczeń” to także próba uwrażliwienia każdego z nas na losy drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni na krzywdę i osamotnienie starszych pokoleń, umiejmy doceniać ich doświadczenie życiowe i poświęcać im swój czas. Czasem wystarczy zwykła rozmowa - to tak niewiele, albo aż tak wiele.

          Podczas programu artystycznego, mogliśmy również wysłuchać utworów z repertuaru Anny German („Człowieczy los”) czy Bułata Okudżawy („Modlitwa”), a także zobaczyć  występ tańca współczesnego.       

           Na zakończenie głos zabrał ks. kan. dr Jacek Staszak. Mówił, że należy iść za mistrzem, czyli za Chrystusem. Natomiast dr. Ewa Sęk uwzględniła rolę Kościoła, będącego zbroją duchową postaw moralnych. Ponadto, zaznaczyła kluczowość roli rodziny oraz dyrekcji, która oprócz edukacji, poświęca czas na wartości uniwersalne. Na koniec odmówiono wspólną modlitwę i ks. kan. dr Jacek Beksiński udzielił wszystkim błogosławieństwa.

            Finał Eutrapelii odbędzie się 18 czerwca w Stalowej Woli w Miejskim Ośrodku Kultury.

Tekst; foto: Magdalena Bielak

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego