Data: 18.02.2019 Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Staż zawodowy uczniów ZS CKR w Potoczku w ośrodku szkoleniowym DEULA Nienburg w Niemczech
opublikowano: 2018-06-14 09:42:51

          W maju 2018 roku zakończył się kolejny dwutygodniowy zagraniczny staż uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku w ośrodku kształcenia zawodowego DEULA Nienburg w Niemczech.        

          W dwuletnim projekcie, sfinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pn.: „Rolnictwo precyzyjne szansą na zmniejszenie ilości stosowanych nawozów i środków ochrony roślin a jednocześnie ochrony środowiska” wzięło udział łącznie dwie grupy 18-osobowe z dwójką opiekunów. Podczas stażu, uczniowie kształcący się w zawodach technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki  mieli możliwość  praktycznej obsługi ciągników, współpracujących z inteligentnymi maszynami, wykorzystywania map plonu, jakości i zasobności gleby przy określaniu nawożenia, wykorzystania czujników i wskaźników do określania wielkości nawożenia pogłównego i podczas zwalczania chwastów oraz zastosowania urządzeń GPS w czasie wykonywania zabiegów nawożenia i ochrony roślin. Zajęcia praktyczne to także obsługa maszyn do nawożenia precyzyjnego oraz wykorzystania i obsługi systemów sterowania pracą agregatów podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin i nawożenia.

          Niemiecki, bardzo dobrze wyposażony ośrodek stanowi doskonałą bazę edukacyjną do przeprowadzenia tego typu staży zawodowych, dając możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, stosowanymi w rolnictwie. Celem projektu było również uświadomienie uczestnikom korzyści ekonomicznych z tytułu stosowania rolnictwa precyzyjnego dla ochrony środowiska naturalnego. Podczas stażu, uczniowie odbyli również wyjazdy edukacyjne do fabryk firm Amazone i Class, gdzie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami, stosowanymi w produkcji maszyn rolniczych.  Wyjazdy były również dobrą okazją do doskonalenia umiejętności językowych oraz poznania historii, kultury i tradycji Niemiec.

                                                                                                                                                                      

Piotr Spyra; foto: Krzysztof Jabłoński

         

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego