Data: 18.11.2018 Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Staż zawodowy uczniów ZS CKR w Potoczku w ośrodku szkoleniowym DEULA Nienburg w Niemczech
opublikowano: 2018-06-14 09:42:51

W maju 2018 roku zakończył się kolejny dwutygodniowy zagraniczny staż uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku w ośrodku kształcenia zawodowego DEULA Nienburg w Niemczech.

W dwuletnim projekcie, sfinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pn.: „Rolnictwo precyzyjne szansą na zmniejszenie ilości stosowanych nawozów i środków ochrony roślin a jednocześnie ochrony środowiska” wzięło udział łącznie dwie grupy 18-osobowe z dwójką opiekunów. Podczas stażu, uczniowie kształcący się w zawodach technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki  mieli możliwość  praktycznej obsługi ciągników, współpracujących z inteligentnymi maszynami, wykorzystywania map plonu, jakości i zasobności gleby przy określaniu nawożenia, wykorzystania czujników i wskaźników do określania wielkości nawożenia pogłównego i podczas zwalczania chwastów oraz zastosowania urządzeń GPS w czasie wykonywania zabiegów nawożenia i ochrony roślin. Zajęcia praktyczne to także obsługa maszyn do nawożenia precyzyjnego oraz wykorzystania i obsługi systemów sterowania pracą agregatów podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin i nawożenia.

Niemiecki, bardzo dobrze wyposażony ośrodek stanowi doskonałą bazę edukacyjną do przeprowadzenia tego typu staży zawodowych, dając możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, stosowanymi w rolnictwie. Celem projektu było również uświadomienie uczestnikom korzyści ekonomicznych z tytułu stosowania rolnictwa precyzyjnego dla ochrony środowiska naturalnego. Podczas stażu, uczniowie odbyli również wyjazdy edukacyjne do fabryk firm Amazone i Class, gdzie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami, stosowanymi w produkcji maszyn rolniczych.  Wyjazdy były również dobrą okazją do doskonalenia umiejętności językowych oraz poznania historii, kultury i tradycji Niemiec.

Piotr Spyra; foto: Krzysztof Jabłoński