Data: 19.09.2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Gmina Potok Wielki. Nadano herb, flagę i pieczęcie. Fotogaleria cz.1
opublikowano: 2018-07-10 08:38:51

Po 2,5 latach starań, Gmina Potok Wielki ma swój herb, flagę, flagę stolikową, baner, sztandar, pieczęcie i łańcuchy Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy.

Projekt, przygotowany przez heraldyka, otrzymał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - W herbie, w polu czerwonym znajduje się „pastorał srebrny skrócony nad trzema kulami złotymi w środku, a na prawej i lewej flance dwie głowy gryfa białe z dziobami i jęzorami złotymi, zwrócone ku sobie” - charakteryzował podczas uroczystości heraldycznych Dariusz Wojciechowski - Przewodniczący Rady Gminy.

- Cieszymy się, że w herbie znalazł się pastorał i trzy złote kule - atrybuty św. Mikołaja Bikupa - patrona potockiej parafii - podkreślał, poświęcając herb i sztandar ks. Bogdan Pitucha - dyrektor diecezjalnego Caritras.

Powstanie potockiej parafii datuje się na początek XII wieku. - Wniosek ten ma swoje uzasadnienie, m.in. w archeologicznych śladach silnej koncentracji osadnictwa na tym terenie. Wiąże się też z wezwaniem św. Mikołaja - patrona parafii, którego kult rozpowszechnił się w Europie po 1087 roku - informuje Jerzy Pietrzyk - Wójt Gminy.

Warto zauważyć, że Potok Wielki jest jedną z najstarszych miejscowości w powiecie janowskim. - Pierwsze pisemne wzmianki o Potoku sięgają średniowiecza, a zapisy o nim widnieją w watykańskich archiwach w rejestrach z lat 1325-1327. W XIV wieku wieś należała do przedstawicieli rodu, noszącego herb Gryf. Herb ten przedstawiał wyobrażenie gryfa, czyli zwierzęcia z głową orła, tułowiem i ogonem lwa oraz skrzydłami i łapami, uzbrojonymi w pazury. Symbolika takich przedstawień, umieszczanych przez rycerzy na tarczach i hełmach, nawiązywała do siły i czujności lwa, szybkości ptaka i dalekowzroczności orła. Do tej symboliki, związanej z tą ziemią, uzasadnionej historycznie, odwołujemy się i dzisiaj, pamiętając, że przodkowie Gryfów odgrywali pierwszoplanową rolę wśród rycerstwa polskiego już w XII wieku - tłumaczył Pietrzyk.

Warto zauważyć, że strona prawa sztandaru przedstawia Orła Białego w czerwonym polu, a strona lewa - herb gminy, nad którym widnieją dwie daty: 1325 - data pierwszej wzmianki o Potoku Wielkim i parafii, i 2018 - data fundacji sztandaru. Poniżej herbu figuruje napis „GMINA POTOK WIELKI”. Łańcuchy mają długość 1,2 m, a różnią się tym, że łańcuch Wójta Gminy jest koloru patynowego złota, a łańcuch Przewodniczącego Rady - patynowego srebra.

Warto dodać, że w potockim kościele znajdują się późnogotyckie portale (obramowania drzwi), pochodzące z końca XV wieku. - W zakrystii kościoła są drzwi żelazne, okute w skośną kratę z rozetami, herbem Abdank i nieczytelnym podpisem gotyckim. Drzwi te prawdopodobnie pochodzą z zamku Cyranów - właścicieli okolicznych dóbr w XV i XVI wieku - czytamy na stronie parafii. - A dwaj szlachetni rycerze herbu Abdank z pobliskiej Góry Łysakowskiej, a wiem to z opowiadań moich dziadów, brali udział w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku - przypominał podczas uroczystości prof. Józef Zając - Senator RP (mieszkaniec gminy).

Gmina się rozwija

Do insygniów gminy odniósł się Jan Frania - Radny Województwa Lubelskiego. - Dobrze, że w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie na sztandarze i herbie gminy znalazły się atrybuty św. Mikołaja, którego relikwie znajdują się we włoskim kościele w Bari - tam, gdzie spoczywa pochodząca z Włoch Bona Sforza - Królowa Polski.

Okolicznościowe życzenia - w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego, złożył Piotr Rzetelski - Radny Województwa Lubelskiego. Głos także zabrali dwaj samorządowcy szczebla powiatowego. Zaczął Grzegorz Pyrzyna - Starosta Janowski. - Dzisiejsza uroczystość to wypełnienie testamentu wobec tych, którzy na Ziemi Potockiej żyli, mieszkali, pracowali i budowali wspólnotę, z której my - mieszkańcy Ziemi Potockiej, jesteśmy dumni. Gratulując tego dobra nam wszystkim, pamiętajmy, że Potok Wielki był wielki, jest wielki i będzie wielki.

- Jako syn tej ziemi, z przyjemnością tu przyjeżdżam i z podziwem obserwuję, jak gmina się rozwija i pięknieje dzięki pracy mieszkańców pod przewodnictwem wójta i rady gminy. Niech ten sztandar łączy wszystkich nie tylko wspólną historią i planami na przyszłość, ale i rzetelną pracą dla dobra gminy i jej mieszkańców - zaznaczył Janusz Zarzeczny - Starosta Stalowowolski.

- Dzisiejsza uroczystość to ukoronowanie działań wielu kadencji samorządu, radnych, sołtysów i mieszkańców gminy, za co serdecznie dziękuję - podsumował Pietrzyk.

O potockiej uroczystości, w formie okolicznościowych adresów, pamiętali też dwaj Posłowie na Sejm RP: Jerzy Bielecki i Jarosław Stawiarski (Wiceminister Sportu i Turystyki), Janina Sagatowska - Senator RP oraz Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski. Podczas uroczystości, wielokrotnie zaznaczano, że sztandar to honor, męstwo, szlachetność i znak wspólnoty narodowej, co podkreśliły biało - czerwone chorągiewki, rozdawane uczestnikom spotkania. Podniosłą chwilą była ceremonia przekazania sztandaru przez Przewodniczącego Rady na ręce Wójta Pietrzyka, który jedno z potockich insygniów powierzył asyście pocztu sztandarowego. Oczywiście, ponad 200 pamiątkowych gwoździ wbitych w deskę w kształcie herbu będzie przypominać o tych, którzy go ufundowali.

Dodajmy, że kilkanaście herbów gminy, oprawionych w drewniane ramy, Wójt przekazał naczelnikom jednostek OSP oraz kierownikom instytucji i jednostek organizacyjnych z terenu gminy.

- O zgrabny przebieg uroczystości zadbali pracownicy urzędu, szkół, Gminnego Ośrodka Kultury i strażacy - podkreśla Jerzy Pietrzyk.

Tekst; foto: Alina Boś