Data: 19.09.2018 Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Przysięga żołnierzy OT w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim
opublikowano: 2018-07-11 12:32:24

W najbliższą niedzielę, 15 lipca br., w Dęblinie i Radzyniu Podlaskim ponad 220 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”złoży uroczystą przysięgę. Obrona Terytorialna w naszym województwie liczy już ponad 2600 żołnierzy i wciąż rośnie w siłę.

Ponad 220 żołnierzy - ochotników Obrony Terytorialnej z naszego regionu już w najbliższą niedzielę, złoży uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

Ceremonia w Radzyniu Podlaskim rozpocznie się o godz. 10.30 na placu Wolności. Msza Święta w intencji żołnierzy zostanie odprawiona dzień wcześniej, w sobotę, o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Dokutowskiej 17 w Białej Podlaskiej.

Przysięga w Dęblinie odbędzie się o godz. 14.00 na Placu Apelowym, na terenie jednostki wojskowej, przy ul. Saperów 5 w Dęblinie. Poprzedzi ją Msza Święta w intencji żołnierzy, o godz. 12.00, w Kościele pw. św. Piusa V, przy ul. 1 Maja 31 w Dęblinie.

W programie obu uroczystości przewidziana jest, m.in. defilada pododdziałów 2 LBOT oraz prezentacja sprzętu i pojazdów, które są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Towarzyszące im spotkania z mieszkańcami będą dobrą okazją, aby przybliżyć misję i zadania WOT, a także zachęcić do wstąpienia w szeregi formacji.

Przysięga to ukoronowanie intensywnego szkolenia podstawowego.Zaprzysiężeni w niedzielę Terytorialsi rozpoczną służbę w pięciu batalionach lekkiej piechoty, wchodzących w skład 2 LBOT. Obrona Terytorialna na Lubelszczyźnie liczy już ponad 2600 żołnierzy i wciąż nie brakuje ochotników. Motto żołnierzy Obrony Terytorialnej brzmi - „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Słowa te oddają cele i zadania, dla których została powołana formacja. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siłą i atutem żołnierzy OT.

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2600 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

kpt. Damian Stanula oficer prasowy

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej