Data: 16.10.2018 Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
Sztafeta Niepodległości
opublikowano: 2018-08-07 14:00:08

Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegnie w „Sztafecie 100-lecia niepodległości” wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy:  „Źródło” i „Ujście”. Każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy, zainteresowanie wydarzeniem przerosło jednak oczekiwania organizatorów. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała około 130 osób.

- W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy - powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

„Źródło” i „Ujście”

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Źródło”, weźmie w niej udział 74 biegaczy. Start zaplanowany jest z okolic Jeziora Czerniańskiego w dniu 11 sierpnia (godz. 14.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Ujście”, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

Uroczyste zakończenie sztafety odbędzie się 14 sierpnia około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Lubelski odcinek sztafety

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” pobiegną w sztafecie w grupie Źródło, na trasie Annopol - Tyrzyn, liczącej w sumie około 110 km. Początek lubelskiego odcinka sztafety rozpocznie się w Annopolu, gdzie 13 sierpnia około godziny 15.20, lubelscy Terytorialsi przejmą „pałeczkę” od żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Dalej trasa przebiegać będzie przez Józefów nad Wisłą, Kazimierz Dolny nad Wisłą, Puławy, Dęblin i Tyrzyn, gdzie nastąpi przekazanie sztafety żołnierzom 6 Mazowieckiej Brygady OT.

W Sztafecie Niepodległości pobiegnie 27 żołnierzy z 2 LBOT. Wśród nich są pasjonaci biegania, z dużym doświadczeniem i osiągnięciami. Jednym z nich jest Mirosław Chmielarz, żołnierz 23 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej,nauczyciel W-F, były zawodnik KS "Start" Lublin i AZS Biała Podlaska, trener lekkiej atletyki, koordynator parczewskich Biegów Tropem Wilczym i Biegu Pokoleń nad Bobrówką, uczestnik maratonów w Nowym Jorku i Bostonie. -Biegi to moja pasja od najmłodszych lat. Lubię biegać i jestem żołnierzem, więc udział w Sztafecie Niepodległości wydał mi się naturalną decyzją. To okazja, aby dać z siebie wszystko i jednocześnie robić to, co się kocha. - powiedział szer. Mirosław Chmielarz.

Szer. Jacek Pikor, pełniący służbę w 25 Batalionie Lekkiej Piechoty w Zamościu, a na co dzień pielęgniarz na oddziale kardiochirurgii, o udziale w sztafecie powiedział - To wielka inicjatywa i bardzo ciekawy pomysł na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie zastanawiałem się nawet chwili, to była spontaniczna decyzja, można powiedzieć taki mój zryw, aby uczcić ten wielki zryw sprzed laty naszych Rodaków do walki o wolność.

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2700żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

kpt. Damian Stanula oficer prasowy

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej