Data: 15.08.2018 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Uważajmy na upały. Policjanci apelują o szczególną troskę w stosunku do dzieci, osób starszych a także zwierząt
opublikowano: 2018-08-09 09:10:49

Wysokie temperatury dają się wszystkim we znaki. Jednak w połączeniu z brakiem wyobraźni i rozsądku mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Policjanci apelują, by nie zostawiać w rozgrzanym samochodzie dzieci ani zwierząt.

Fala upałów nie odpuszcza,  wysokie temperatury dają się wszystkim we znaki.  Pamiętajmy jednak, że w połączeniu z brakiem wyobraźni i zdrowego rozsądku mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Nie pozostawiajmy swoich podopiecznych nawet na chwilę w zamkniętych w samochodach podczas upałów, nawet jeśli wydaje nam się, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie nam niewiele czasu. Przy upałach wnętrze pojazdu staje się śmiertelną pułapką, a temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Pamiętajmy wystarczy kilka minut, aby w zamkniętym i pozostawionym na słońcu pojeździe temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu! Szczególnie małe dzieci i zwierzęta pozostawione w samochodzie mogą być narażone na przegrzanie organizmu, które może zakończyć się śmiercią. Pamiętajmy również o naszych bliskich i sąsiadach szczególne tych w sędziwym wieku. Zainteresujmy się ich losem, być może osoby te, które z uwagi na wiek są również w grupie wysokiego ryzyka, a upały są dla nich szczególnie dotkliwe potrzebują naszej pomocy.

Apelujemy również o zachowanie rozsądku nad wodą. Przypominamy, że chcąc się schłodzić do wody należy wchodzić powoli, stopniowo chłodząc organizm. Nagła zmiana temperatury może wywołać w organizmie szok termiczny, który może zakończyć się tragicznie. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy jeśli piliśmy alkohol. Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk i nie spuszczajmy z oczu dzieci, które są pod naszą opieką.

Policjanci apelują - nie bądźmy obojętni na cudzy los! Widząc zagrożenie reagujmy i poinformujmy o wszystkim służby dzwoniąc na numer alarmowy 112. Nie bójmy się także i widząc zagrożenie reagujmy sami, często o życiu decydują minuty a nawet sekundy.

Komenda Powiatowa Policji w Janowie Lubelskim