Data: 16.12.2018 Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
„Z miłości do niepodległej”
opublikowano: 2018-11-07 08:09:58

„Z miłości do niepodległej” to wzruszające widowisko teatralne ukazujące drogę, jaką przeszła Polska o odzyskanie niepodległości, które mogliśmy zobaczyć w Janowskim Ośrodku Kultury 5 listopada br. Inscenizatorem przedstawienia jest Andrzej Tomczyk.

Na początek na scenie wystąpił Sylwester Bernaciak, który na zamówienie Urzędu Miejskiego skomponował i wykonał piosenkę „Od stu lat”.

123 lata niewoli...aż tyle musiała czekać nasza ojczyzna, żeby pojawić się z powrotem na mapie Europy i móc iść przed siebie z podniesioną głową. Podczas przedstawienia nie zabrakło odniesienia do wątków historycznych, mających wpływ na dzisiejsze świętowanie - począwszy od rozbiorów poprzez powstania niepodległościowe, I wojnę światową, aż w końcu po odzyskanie niepodległości. Widzowie nie mogli się nudzić, gdyż gra aktorska była na wysokim poziomie. Oko cieszyły ciekawe i kolorowe stroje, elementy pantomimy czy chwile radości wyrażone poprzez taniec i muzykę. Nie zabrakło także momentów pełnych smutku i poruszenia, kiedy trzeba było żyć pod zaborami i iść stanąć do walki o wolną ojczyznę.

Odgrywający spektakl to uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziału Gimnazjalnego w Janowie Lubelskim, Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza,  Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa oraz seniorzy z Teatru Tradycja, działającego przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

W przygotowaniu widowiska swój wkład mieli także następujący nauczyciele: Wioletta Małysz, Małgorzata Lewczuk, Anna Kwiecień, Anna Targońska, Urszula Wiechnik, Krzysztof Biżek, Halina Drelich oraz akustycy z JOK-u.

Tekst; foto: Magdalena Bielak