Data: 21.05.2019 Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Szwedzka Gwardia Krajowa (Hemvärnet)
opublikowano: 2018-11-08 11:40:49

          Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji, podlegającym bezpośrednio Naczelnemu Dowódcy. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych.

          Misją Gwardii Krajowej (GK) w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe itp. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa, takich jak systemy dowodzenia i łączności, ważne instalacje na lotniskach i w bazach morskich, składy amunicji i innych materiałów wojennych.

          GK liczy 50 tys. żołnierzy, z czego 28 tys. stanowią żołnierze zawodowi i kontraktowi (ochotnicy), zdolni do natychmiastowego stawiennictwa w macierzystych jednostkach. Pozostałe 22 tys. żołnierzy, czyli ponad 40% całości Sił Zbrojnych to obrona terytorialna, która prowadzić aktywne szkolenie także w czasie pokoju.

          Podstawowym samodzielnym modułem bojowym Gwardii Krajowejjest batalion działający na poziomie hrabstwa (odpowiednik polskiego województwa, w Szwecji jest ich 21). W każdym batalionie jest co najmniej jeden pluton alarmowy, wysokiej gotowości bojowej, który jest bardzo dobrze wyszkolony i wyposażony.

          Szkolenie wojsk GK,odbywa się w cyklach rocznych, od szkolenia pojedynczego żołnierza, przez szkolenie drużyny, plutonu, kompanii i batalionu. Sztaby batalionów sprawdzane sąco drugi rok w ramach specjalnych ćwiczenia tzw. gier wojennych. W szkoleniu żołnierzy GK bardzo ważną rolę odgrywają tzw. Grupy Szkoleniowe,które składają się z zespołu oficerów zawodowych i pracowników cywilnych zajmujący się wyłącznie szkoleniem i szeroko rozumianą opieką nad batalionami GK. Bardzo ważną rolę w szkoleniu żołnierzy pełnią organizacje proobronne, które są umiejscowione w Systemie Obronnym Szwecji.

kpt. Damian Stanula oficer prasowy
2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego