Data: 21.05.2019 Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Żołnierze 2 LBOT kończą szkolenie zintegrowane
opublikowano: 2019-03-07 08:38:30


Dobiega końca pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów na poligonie w Wędrzynie. Każdy dzień był wypełniony zajęciami realizowanymi w dzień, jak i w nocy. Część żołnierzy, zanim wróci do domu, będzie musiała zaliczyć trwający ponad dobę egzamin - tzw. pętlę taktyczną.  

Żołnierze doskonalili swoje umiejętności, m.in. z taktyki, topografii, strzelectwa, łączności, medycyny pola walki. W zależności od pełnionych funkcji przeszli szkolenia snajperów, strzelców wyborowych, obsługi moździerzy, ćwiczyli działania obronne w terenie zurbanizowanym, poznawali zasady minerstwa, umiejętności maskowania i bytowania w rejonie działania. Ćwiczyli wspólnie ze strażakami w ramach reagowania kryzysowego. Hartowali charakter i odwagę w podziemnym labiryncie pułapek i przeszkód na tzw. psychologicznym torze przeszkód. Szczególnie cennym doświadczeniem dla lubelskich Terytorialsów były wspólne ćwiczenia z 9 Brygadą Kawalerii Pancernej z Braniewa. Zadaniem żołnierzy OT było ubezpieczanie działań operacyjnych pancerniaków w terenie zurbanizowanym. Była to świetna okazja do nauki współdziałania żołnierzy OT z wojskami operacyjnymi.

Głównym celem szkolenia zintegrowanego, prowadzonego na obiektach poligonowych, jest podnoszenie umiejętności indywidualnych niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty. Poligon przygotowuje Terytorialsów do działań bojowych, uczy współdziałania w zespole, komunikacji, synchronizacji i uzupełniania się na poszczególnych stanowiskach służbowych. W czasie szkoleń żołnierze czerpią doświadczenia od najlepszych w Polsce żołnierzy - instruktorów z tzw. Mobilnych Zespołów Szkoleniowych.

Część żołnierzy zakończy poligon egzaminem - tzw. pętlą taktyczną, która jest podsumowaniem rocznego okresu szkoleniowego. Egzamin trwa ponad dobę i częściowo odbywał się w nocy, a więc weryfikuje charakter żołnierza i umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach. Jest to sprawdzian zarówno umiejętności indywidualnych, jak i współdziałania w 12-osobowej sekcji lekkiej piechoty. Częścią tego egzaminu jest, m.in. 10-kilometrowy marsz, podczas którego oceniana jest umiejętność pracy z mapą, radzenie sobie w terenie leśnym, czy też prawidłowa reakcja na kontakt ogniowy.

Przypomnijmy, trwające od 26 stycznia do 8 marca szkolenie zintegrowane w Wędrzynie przeszło w sumie blisko 1500 żołnierzy OT z batalionów z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa. Kolejne tego typu szkolenia w 2 LBOT odbędą się latem na poligonie w Nowej Dębie.


kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: d.stanula@ron.mil.pl

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego