Data: 21.05.2019 Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Mądre, silne i zdeterminowane – kobiety WOT
opublikowano: 2019-03-07 08:38:31

Matki, żony, partnerki, nauczycielki, studentki, kierowniczki, pielęgniarki, sportsmenki – nieważne ile mają lat, skąd pochodzą, ani jaki zawód wykonują – w WOT jest ich obecnie już ponad 2000. Każda jest inna, ale wszystkie mają jeden cel - chcą bronić swoich najbliższych. Są to kobiety mądre, silne i zdeterminowane.

Kobiety były, są i zawsze będą ważną częścią Sił Zbrojnych. Są także nierozerwalną częścią „teamu” WOT. Kobiety od zawsze współtworzyły polską amię. Największy ich udział w walkach miał miejsce w czasie II wojny światowej, w ramach działalności Armii Krajowej, której tradycje z dumą dziś dziedziczy WOT. Postawy ówczesnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę, do dziś stanowią inspirację i motywują do działania żołnierki, które obecnie są w szeregach OT. Przykładów takich kobiet jest w historii wiele, jednak jedna z nich jest szczególnie ważna dla Formacji. Gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych, a od lutego br. patronka 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta wśród patronów brygad OT.

Współczesne kobiety są równie silne i zdeterminowane do działania jak ich poprzedniczki. Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2000 kobiet. Na Lubelszczyźnie, w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 400 kobiet. Ilość kobiet w WOT, w okresie ostatniego roku, zwiększyła się aż trzykrotnie. Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród kobiet. Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je ze służbą na rzecz Ojczyzny. Mogą pozostać sobą. Panie w WOT stanowią już 13 % całej Formacji. Jest to najwyższy odsetek kobiet należących do Formacji w całych Siłach Zbrojnych RP.

Do WOT  należą kobiety  w  różnym  wieku, zarówno młode - uczennice i studentki, jak i Panie posiadające już doświadczenie życiowe, rodziny i wieloletni staż pracy. Każda z nich jest inna. Różni je niemalże wszystko np.: pasje, plany, styl życia czy forma fizyczna w jakiej się znajdują. Niezależnie jednak od tego ile mają lat, skąd pochodzą oraz jaki zawód wykonują mają jeden wspólny cel, chcą chronić swoich najbliższych. Chcą wiedzieć, w jaki sposób należy udzielić pomocy potrzebującym oraz jak zachować się w czasie kryzysu i jak bronić się w czasie niebezpieczeństwa.

Ponadto wszystkie zgodnie podkreślą, że nie oczekują żadnej taryfy ulgowej. Zaznaczają, że na poligonie, podczas wykonywania ćwiczeń nie ważna jest płeć, że żołnierz nie ma płci, tam liczy się skuteczność i determinacja. Właśnie takie są kobiety WOT – dążą do realizacji stawianych przed nimi celów.

Wszystkie kobiety są niezwykłe, te należące do WOT pokazują, że w codziennym życiu ważne jest coś więcej, coś jeszcze – tym czymś jest Ojczyzna.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY