Data: 21.05.2019 Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Janów Lubelski. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy
opublikowano: 2019-03-11 13:50:09

Janów Lubelski po raz pierwszy znalazł się w grupie miast Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. - Inicjatorem, pomysłodawcą i koordynatorem Biegu w Janowie jest Wiesław Gzik ze Stowarzyszenia Motocyklowego Monte Cassino Intermarium. Oczywiście, głównym organizatorem Biegu na szczeblu krajowym jest fundacja „Wolność i Demokracja”, ale że tego typu imprezy odbywają się w wielu miastach w Polsce, to każdy bieg ma swojego lokalnego organizatora. W Janowie - na prośbę pana Wiesława, jest nim Stowarzyszenie Sportowo - Obronne imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego - informuje Tomasz Gałucha - Sekretarz Stowarzyszenia.

Pamiętając o tamtych wydarzeniach i ludziach, o których chciały zapomnieć ówczesne władze, w janowskim Biegu Pamięci o Wyklętych pobiegli „zawodnicy” i amatorzy z powiatu janowskiego i powiatów sąsiednich. Pobiegli w koszulkach z wizerunkami Niezłomnych, często trzymając biało - czerwoną flagę… Najstarszy uczestnik miał 72 lata, najmłodszy 3. W Biegu biegły całe rodziny, było sporo młodzieży. - Zainteresowanie Biegiem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. W Biegu wzięło udział prawie 200 osób, a pobiegłoby drugie tyle, gdybyśmy mieli więcej pakietów startowych - mówi Gzik.

W pakietach startowych, a było ich 180, były materiały informacyjne i koszulki z wizerunkami bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego.

Okazuje się, że w Biegu nie chodzi o miejsca ani wyniki. - Tu nikt niczego nikomu nie narzuca. Biegniemy z potrzeby serca, aby oddać hołd „Wyklętym”, przy okazji popularyzując wiedzę na ich temat. Bieg jest formą odkłamywania historii i okazją do zaszczepiania patriotyzmu u dzieci i młodzieży - podkreśla Gzik.

„Tropem Wilczym” to największa impreza masowa, towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku, była to siódma edycja. Bieg odbył się w 365 miastach w kraju i za granicą, m.in. w Wilnie, Londynie i Nowym Jorku. Bieg honorowy miał długość 1963 m. Nieprzypadkowa odległość symbolizuje rok śmierci ostatniego z walczących „Wyklętych” - Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

- Jesteśmy, wspieramy, uczestniczymy, pamiętamy i będziemy pamiętać o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej Polskiej - deklarują w imieniu członków Stowarzyszeń obydwaj panowie.

Dodajmy, że „sportowej niedzieli” towarzyszyła zbiórka charytatywna na rzecz dwojga dzieci (zebrano prawie 800 zł).


Alina Boś; foto: Tomasz Gałucha

 

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego