Data: 18.07.2019 Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
Niedziela palmowa w Polsce
opublikowano: 2019-04-12 12:57:48

Niedziela palmowa otwiera uroczystosci Wielkiego Tygodnia. Zawsze wypada 7 dni przed Wielkanocą i kończy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Niedziela palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy.

I tak jak kiedys witano Jezusa palmowymi gałązkami, tak dzis na pamiątkę tego wydarzenia, wierni przychodzą do koscioła z palmami. Palma w tradycji chrzescijańskiej jest symbolem zarówno meczęństwa jak i triumfu czyli zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tradycji ludowej, palmie przypisywano własciwosci lecznicze, życiodajne a nawet magiczne. Uważano, że chroni przed chorobami, pożarem i wszelkim złem. Miała być też gwarancją urodzajnych plonów oraz zdrowego i długiego życia.

Polskie palmy to smukłe bukiety różnej wysokosci, wykonane z różnego rodzaju ziół, kwiatów i gałązek. Zazwyczaj znajdują się tam gałązki wierzby obficie obsypane baziami, a wszystko to dekoruje się kolorowymi wstążkami czy bibułą. Ozdabia się je na kolorowo i pstrokato.

W wielu regionach Polski organizuje się coroczne procesje z palmami w czasie których organizowane sa konkursy na najwyższą lub najpiękniejsza palmę. Na terenie naszego powiatu, wiele parafii organizuje konkursy na najlepiej wyglądającą palmę wielkanocną. Z roku na rok palmy są coraz piekniejsze, a niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej.
        Niezależnie od regionu Polski, palmy wielkanocne są kolorowym atrybutem Świąt Wielkanocnych i akcentują pierwsza niedzielę Wielkiego Tygodnia.

Iwona Kramska