Data: 18.07.2019 Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
Czym jest patriotyzm lokalny - rozmowy przy bibliotecznym stole
opublikowano: 2019-04-15 10:01:39

        9 kwietnia Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała spotkanie poświęcone patriotyzmowi lokalnemu. Spotkanie prowadziła Katarzyna Kapek, nauczyciel - bibliotekarz z Lublina. Biblioteka jest dobrym miejscem do rozmów o ważnych sprawach lokalnych. Miejscem, w którym mieszkańcy mogą się wzajemnie usłyszeć i lepiej zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania.
 

        Zaprosiliśmy do dialogu przedstawicieli różnych grup naszych mieszkańców, m.in.: emerytów, nauczycieli, uczniów (udało się zaprosić goszczące u nas uczennice z Ukrainy), pracowników różnych branż. Wspólnie zastanawialiśmy się nad bardzo ważnym zagadnieniem, jakim jest patriotyzm lokalny. W dzisiejszych czasach - ,,czasach pokoju", nie ma na szczęście konieczności, aby przelewać krew, by udowodnić, że jest się patriotą. 

        Co oznacza zatem pojęcie patriotyzmu? To z całą pewnością miłość i szacunek do rodziny, do miejsca, w którym przyszliśmy na świat, to przynależność do społeczności danej wioski, miasteczka, wielkiej aglomeracji miejskiej. To także szkoła, w której poznaliśmy tajniki wiedzy, ukierunkowali swoje zdolności i zainteresowania, a także uwrażliwili swoje dusze, odróżniając dobro od zła. Wszystkie wymienione elementy wykształtowały w nas postawę tzw. ,,patriotyzmu lokalnego". W słowniku wyrazów obcych to wyrażenie jest zdefiniowane jako „silne przywiązanie do miejscowości lub regionu”. Patriotyzm lokalny jest zatem jak mała sadzonka drzewka, które posadzone w dobrym gruncie zdrowo rośnie, by stać się dorodnym, pożytecznym drzewem w przyszłości. Rozmowy przy stole łączą, zwłaszcza w takiej społeczności, gdzie każdy przystępuje do nich z tolerancją i otwartością. Nam się to udało.

 Pracownicy Biblioteki; foto: Łukasz Chojnacki

 

   
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego