Data: 21.05.2019 Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Intensywny weekend szkoleniowy zamojskich Terytorialsów
opublikowano: 2019-05-13 13:43:00

W dniach 18 i 19 maja 2019 r. ponad pół tysiąca żołnierzy OT z batalionu zamojskiego będzie ćwiczyć w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Terytorialsi pojawią się, m.in. w Nieliszu, Stefankowicach, Tomaszowie Lubelskim, Majdanie Sopockim, Tereszpolu oraz Potoku Wielkim. Podczas szkoleń nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki.

Najbliższy weekend będzie bardzo intensywny dla żołnierzy 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa. Wszystkie kompanie wchodzące w skład batalionu będą ćwiczyć w ramach tzw. szkoleń rotacyjnych w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Żołnierze OT będą doskonalić swoje umiejętności w ramach pełnionych funkcji w sekcji, plutonie lub kompanii. Przejdą dynamiczne szkolenia strzeleckie, m.in. na strzelnicach w Srebrzyszczu, Zamościu oraz Hrubieszowie. W Nieliszu, Stefankowicach, Tomaszowie Lubelskim, Majdanie Sopockim, Tereszpolu i Potoku Wielkim żołnierze będą ćwiczyć taktykę, a także ochronę i obronę infrastruktury krytycznej, czyli strategicznie ważnych obiektów. Częścią szkoleń będzie również zakładanie bazy i bytowanie (nocowanie).

Podczas wszystkich przedsięwzięć szkoleniowych nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki i nie będzie używana amunicja. Nie wystąpią również żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Szkolenia w SRO realizowane poza poligonami i wojskowymi placami ćwiczeń to istota formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Tego typu szkolenia to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice. Jednym z głównych celów szkoleń w SRO jest zapoznanie żołnierzy z uwarunkowaniami terenu i zabudowy, a także poprawa świadomości społeczności lokalnych. Organizacja takich ćwiczeń możliwa jest dzięki wsparciu władz lokalnych - powiatowych, gminnych oraz sołectw.
        W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenia w SRO stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY