Data: 04.07.2020 Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
VI Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach Pierwszych
opublikowano: 2019-06-11 12:28:15

        "Gorąco jak w ulu", "pracowity jak pszczoła", "słodki jak miód", "kraina mlekiem i miodem płynąca", kto ma pszczoły ten ma świat wesoły" - zarówno te, jak i inne przysłowia dotyczące miodu i pszczół, pokazują jak bogata jest tradycja bartnicza w Polsce. Okazją do celebrowania wielowiekowych tradycji pszczelarskich w Polsce był VI Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach Pierwszych.

        Uczestnicy zjazdu mogli przekonać się jak wyglądają sprzęty pszczelarskie, a także mieli możliwość degustować miody i produkty regionalne. Dla najmłodszych przygotowane były liczne atrakcje, dla starszych przygotowana była loteria fantowa, a dodatkowo częstowano gości grochówką.

        Spotkanie pszczelarzy odbyło się 9 czerwca 2019r i rozpoczęło się uroczystym marszem do kościoła w Wierzchowiskach. Mszę św. koncelebrowaną odprawił kapelan Gminnego Koła Pszczelarzy w Modliborzycach, ks. Stanisław Kowal, który podkreślił, że zawód pszczelarza od zawsze był szanowany i potrzebny. Podniosły ton uroczystości dodawały poczty pszczelarskie oraz Orkiestra Dęta GOK z Modliborzyc. Po mszy św. zebrani przeszli na plac Lokalnego Centrum Kultury w Wierzchowiskach. Tam, wicestarosta Janowski - Michał Komacki, burmistrz Modliborzyc - Witold Kowalik oraz prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Modliborzycach - Stanisław Pikula, powitali zebranych gości, pszczelarzy i ich rodziny. Warto wspomnieć, że Gminne Koło Pszczelarzy w Modliborzycach jest jednym z większych kół pszczelarskich w województwie.

        Podczas uroczystości, Polski Związek Pszczelarzy w Lublinie uhonorował odznakami kilkunastu pszczelarzy za ich osiągnięcia i trud jaki wkładają w swoją pracę. Odznaczenia wręczał Piotr Różyński - prezes PZP w Lublinie, Michał Komacki, Witold Kowalik i Przemysław Kowalski – dyrektor Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

        Odznaczeni: złota odznaka: Hieronim Wójtowicz; srebrna odznaka: Roman Widz, Michał Kuźnicki, Witold Serwatka, Jarosław Drzazga; brązowa odznaka: Mirosław Stolarz, Stanisław Kamiński, Grzegorz Kamiński, Joanna Placha, Beata Sulowska.

        Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy.

        Po części oficjalnej rozpoczęły się występy grup lokalnych i folklorystycznych i koncerty. Na scenie wystąpili m.in. Orkiestra Dęta GOK Modliborzyce oraz zespół śpiewaczy Facelia z Wierzchowisk Pierwszych.

        Organizatorzy uroczystości: Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim, Gminne Koło Pszczelarzy w Modliborzycach, Gmina Modliborzyce.

        Patronat honorowy nad uroczystością objął: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

        Koordynator: Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie

        Organizacje wspierające: Lokalna Grupa Działania "Leśny Krąg", Lubelski Ośrodek Doradztwa rolniczego w Końskowoli, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku

        Sponsorzy: SAS Janów Lubelski, Lasy Państwowe Janów Lubelski, Piotr Groszek BD, Bank Spółdzielczy w Modliborzycach, Tanie Ubezpieczenia Marzena Serwatka, Ul - pol Producent Uli Poliuretanowych, Koja, Lewtrans, Wielgus, Matthias Zakład Przetwórstwa Mięsa, Apitec Akcesoria i Sprzęt Pszczelarski, Maszyny Rolnicze Majewski Damian, A`la Caffe.
 

 

 

 
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego