Data: 21.08.2019 Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
VI Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach Pierwszych
opublikowano: 2019-06-11 12:28:15

"Gorąco jak w ulu", "pracowity jak pszczoła", "słodki jak miód", "kraina mlekiem i miodem płynąca", kto ma pszczoły ten ma świat wesoły" - zarówno te, jak i inne przysłowia dotyczące miodu i pszczół, pokazują jak bogata jest tradycja bartnicza w Polsce. Okazją do celebrowania wielowiekowych tradycji pszczelarskich w Polsce był VI Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach Pierwszych.

Uczestnicy zjazdu mogli przekonać się jak wyglądają sprzęty pszczelarskie, a także mieli możliwość degustować miody i produkty regionalne. Dla najmłodszych przygotowane były liczne atrakcje, dla starszych przygotowana była loteria fantowa, a dodatkowo częstowano gości grochówką.

Spotkanie pszczelarzy odbyło się 9 czerwca 2019r i rozpoczęło się uroczystym marszem do kościoła w Wierzchowiskach. Mszę św. koncelebrowaną odprawił kapelan Gminnego Koła Pszczelarzy w Modliborzycach, ks. Stanisław Kowal, który podkreślił, że zawód pszczelarza od zawsze był szanowany i potrzebny. Podniosły ton uroczystości dodawały poczty pszczelarskie oraz Orkiestra Dęta GOK z Modliborzyc. Po mszy św. zebrani przeszli na plac Lokalnego Centrum Kultury w Wierzchowiskach. Tam, wicestarosta Janowski - Michał Komacki, burmistrz Modliborzyc - Witold Kowalik oraz prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Modliborzycach - Stanisław Pikula, powitali zebranych gości, pszczelarzy i ich rodziny. Warto wspomnieć, że Gminne Koło Pszczelarzy w Modliborzycach jest jednym z większych kół pszczelarskich w województwie.

Podczas uroczystości, Polski Związek Pszczelarzy w Lublinie uhonorował odznakami kilkunastu pszczelarzy za ich osiągnięcia i trud jaki wkładają w swoją pracę. Odznaczenia wręczał Piotr Różyński - prezes PZP w Lublinie, Michał Komacki, Witold Kowalik i Przemysław Kowalski – dyrektor Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Odznaczeni: złota odznaka: Hieronim Wójtowicz; srebrna odznaka: Roman Widz, Michał Kuźnicki, Witold Serwatka, Jarosław Drzazga; brązowa odznaka: Mirosław Stolarz, Stanisław Kamiński, Grzegorz Kamiński, Joanna Placha, Beata Sulowska.

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy grup lokalnych i folklorystycznych i koncerty. Na scenie wystąpili m.in. Orkiestra Dęta GOK Modliborzyce oraz zespół śpiewaczy Facelia z Wierzchowisk Pierwszych.

Organizatorzy uroczystości: Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim, Gminne Koło Pszczelarzy w Modliborzycach, Gmina Modliborzyce.

Patronat honorowy nad uroczystością objął: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Koordynator: Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie

Organizacje wspierające: Lokalna Grupa Działania "Leśny Krąg", Lubelski Ośrodek Doradztwa rolniczego w Końskowoli, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku

Sponsorzy: SAS Janów Lubelski, Lasy Państwowe Janów Lubelski, Piotr Groszek BD, Bank Spółdzielczy w Modliborzycach, Tanie Ubezpieczenia Marzena Serwatka, Ul - pol Producent Uli Poliuretanowych, Koja, Lewtrans, Wielgus, Matthias Zakład Przetwórstwa Mięsa, Apitec Akcesoria i Sprzęt Pszczelarski, Maszyny Rolnicze Majewski Damian, A`la Caffe.