Data: 04.07.2020 Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Wielkie święto młodych
opublikowano: 2019-06-12 09:43:28

W dniach 7-9 czerwca 2019 roku w diecezji sandomierskiej odbyło się XXII Spotkanie Młodych pod hasłem: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Na spotkaniu nie zabrakło również młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, która do Klimontowa udała się pod opieką s. Tomaszy Jaroszkiewicz i s. Maksymilii Grzyśnik. W piątkowe popołudnie młodzież przybyła do punktów rejestracyjnych w parafiach dekanatu Klimontów.

Każdy otrzymał „niezbędnik” uczestnika oraz informacje dotyczące noclegu. Następnie wszyscy udali się do Klimontowa, gdzie na placu przy byłym klasztorze dominikańskim zawiązali wspólnotę. Spotkanie animował zespół „Full Power Spirit”, którego liderzy przeplatali wykonywane utwory osobistymi świadectwami spotkania z Bogiem. Następnie wystąpiła grupa „Strefa Mocy” z liderem Witoldem Wilkiem. Młodzi bardzo entuzjastycznie włączali się w śpiewy i modlitwy. Na zakończenie wieczoru, bp Krzysztof Nitkiewicz powierzył zgromadzonych opiece Matki Bożej i po udzieleniu błogosławieństwa, zaśpiewał z młodymi pieśń maryjną „Panience na dobranoc”.

W sobotę w godzinach przedpołudniowych organizatorzy spotkania młodych w Klimontowie przygotowali blok konferencyjny, który poprowadził Witold Wilk. Zachęcał młodych do codziennego sięgania po Pismo Świętego, które powinno stać się księgą ich życia. Podkreślał poprzez świadectwo swojego życia, że sakrament pokuty i pojednania to wspaniała okazja, by zbliżyć się do Pana Boga i zanurzyć się w Jego miłosierdziu.

W samo południe w kościele parafialnym w Klimontowie sprawowana była Msza święta, której przewodniczył ks. Marek Kómur, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej. Podczas homilii ks. Grzegorz Kasprzycki, misjonarz z Papui Nowej Gwinei, mówił o zadaniach, jakie stawiamy sobie i oczekiwaniach, jakie Pan Bóg ma względem człowieka. Oprócz zdobycia wykształcenia, znalezienia pracy, odkrycia swojego powołania, Bóg oczekuje od nas świętości. Codzienną drogę do świętości kaznodzieja porównywał do wspinaczki na górę po drodze, którą wyznacza Pan Bóg. Po Eucharystii zebrani udali się na obiad, podczas którego strażacy, jak i wolontariusze oraz liczni mieszkańcy parafii Klimontów, serwowali przysmaki, poczynając od grilla po różne słodkości. W Godzinie Miłosierdzia odwiedził młodych bp Krzysztof Nitkiewicz, który poprowadził wraz z młodymi modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. Atrakcją w godzinach popołudniowych był występ wokalny Pawła Chustaka (Chusti) z zespołem Stróże Poranka. Wieczorem po kolacji rozpoczęła się Strefa Mocy prowadzona przez Witolda Wilka zakończona adoracją Najświętszego Sakramentu.

Trzeciego dnia w uroczystość Zesłania Ducha Świętego młodzi udali się do Sandomierza gdzie odbyły się obchody 20. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w tym mieście. Rozpoczął je Marsz dla Życia i Rodziny w którym wzięło udział ponad 1500 osób z całej diecezji. W wydarzenie włączyli się wolontariusze z Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, Rycerze Kolumba, członkowie oazy Domowego Kościoła, a także uczestnicy Spotkania Młodych. Marsz, który rozpoczął się przy kościele pw. św. Józefa poprowadził Krzysztof Nitkiewicz wraz biskupem seniorem Edwardem Frankowskim. Jego uczestnicy przeszli przez Stare Miasto na Błonia Sandomierskie.

Następnie rozpoczęła się Msza święta dziękczynna, której przewodniczył abp Henryk Józef Nowacki, Nuncjusz Apostolski, który podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. towarzyszył papieżowi pełniąc funkcję Kierownika Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wraz z nim Eucharystię sprawowali bp Henryk Tomasik, Biskup Radomski, bp Jan Ozga, biskup diecezji Doumé Abong – Mbang w Kamerunie, bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski, bp enior Edward Frankowski oraz kilkuset kapłanów, którzy przybyli wraz z wiernymi na sandomierskie obchody. Oprócz młodzieży uczestniczącej w Dniach Młodych we wspólnej modlitwie wzięli udział: parlamentarzyści, władze samorządowe, oddziały Wojska Polskiego, przedstawiciele różnych środowisk, ponad 300 małżeństw obchodzących w tym roku 20. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa oraz pielgrzymi z całej diecezji. Obecne były liczne poczty sztandarowe. Podczas liturgii śpiewały chóry z różnych parafii.

Witając zebranych bp Nitkiewicz nawiązał do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, który jak mówi św. Cyryl Jerozolimski przychodzi, aby zbawić, uzdrowić, nauczyć, zmobilizować, umocnić i pocieszyć. Bp Henryk Tomasik wspominając w homilii św. Jana Pawła II mówił o jego wielkim charyzmacie budowania wspólnoty. Podkreślił także, iż zbyt mało dziękujemy Panu Bogu za tamten pontyfikat i zbyt mało czerpiemy z nauczania św. Jana Pawła II. Na zakończenie Mszy św. abp Henryk Józef Nowacki podzielił się osobistymi wspomnieniami dotyczącymi wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu.

Po Mszy św. odbyła się gala wręczenia nagrody Diecezji Sandomierskiej „Arbor Bona” – Dobrego Drzewa. W kategorii „Ewangelizacja” została ona przyznana panu prof. dr. hab. Feliksowi Kirykowi za opracowanie materiałów archiwalnych kapituły sandomierskiej oraz za publikacje z zakresu historii Kościoła na Ziemi Sandomierskiej. W kategorii „Działalność charytatywno-społeczna” nagrodę przyznano Hospicjum św. o. Pio działającemu przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu za niesienie ulgi osobom starszym, samotnym, dotkniętym poważną chorobą. W trzeciej kategorii „Świadectwo życia chrześcijańskiego” nagrodę otrzymała pani Urszula Surma, lekarz z Janowa Lubelskiego, za poświęcenie się na rzecz upowszechniania moralności chrześcijańskiej i pomoc ludziom chorym poprzez wsparcie materialne i duchowe oraz towarzyszenie małżonkom będącym w kryzysie i ich rodzinom. Wyróżnienia laureatom, wskazanym przez Kapitułę nagrody, wręczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po koncercie orkiestry wojskowej, małżonkowie, którzy zawarli sakrament małżeństwa w pamiętnym roku pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Sandomierza otrzymali dyplom oraz figurkę Świętej Rodziny. Następnie na Błoniach sandomierskich rozpoczął się piknik rodzinno-młodzieżowy.

Tekst opracowano na podstawie artykułu Ks. Tomasza Lisa
Zdjęcia: s. Maksymilia Grzyśnik

 
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego