Data: 20.10.2019 Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Zarząd Powiatu z absolutorium i wotum zaufania
opublikowano: 2019-07-10 12:45:40

        Na piątkowej sesji, 28 czerwca, Rada Powiatu - udzielając wotum zaufania i absolutorium, pozytywnie oceniła pracę Artura Pizonia - Starosty Janowskiego i pozostałych członków Zarządu Powiatu za rok 2018. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 15 radnych, za udzieleniem absolutorium - 14 radnych (jedna osoba nie uczestniczyła w głosowaniu), dwóch radnych było nieobecnych. Radni jednogłośnie przyjęli też sprawozdanie finansowe z realizacji i wykonania budżetu za rok 2018, a i Regionalna Izba Obrachunkowa zastrzeżeń nie miała.

        Przed podjęciem obu uchwał, Pizoń zdał raport o stanie Powiatu Janowskiego za 2018 rok, sporządzony po raz pierwszy z uwagi na obowiązek ustawowy. Dokument, będący swego rodzaju bilansem otwarcia, wywołał dyskusję na temat rozwoju powiatu janowskiego.
        Mówiąc o Zarządzie Powiatu, warto zauważyć, że od 23. listopada ubiegłego roku powiatem rządzi obecny Zarząd pod przewodnictwem Artura Pizonia. Do tego czasu, powiatem kierował Zarząd, któremu szefował Starosta Grzegorz Pyrzyna. I dlatego też, za wykonanie budżetu 2018 odpowiadają członkowie obydwu Zarządów.

        Ubiegłoroczny budżet charakteryzuje w cyfrach i procentach Barbara Fuszara - Skarbnik Powiatu. - Ponad 58 mln zł dochodów, ponad 59 mln zł wydatków, z czego 32 procent stanowią inwestycje, w większości drogowe (około 80 procent), deficyt na poziomie 1,1 mln zł - informuje.

        Skarbnik wyraża też zaniepokojenie sytuacją w oświacie. - W 2017 roku do oświaty na wydatki bieżące powiat dołożył około miliona zł, a w ubiegłym - ponad 1,8 mln zł. To jest wzrost o 70 procent. Przez te dopłaty zadłużamy powiat. Jeszcze trochę, to nie będzie pieniędzy na rozwojowe przedsięwzięcia z dofinansowaniem funduszy krajowych i unijnych. I jeszcze jedno - nie wolno nam dawać za przykład innych, procentowo więcej dokładających do oświaty, zadłużających się samorządów gminnych i powiatowych. My musimy czerpać wzorce z dobrych praktyk samorządowych. Poza tym, nie można porównywać oświaty powiatowej z gminną ze względu na odrębny charakter zadań oświatowych i zróżnicowany poziom dochodów własnych (gminy mają kasę z podatków) - zaznacza Skarbnik.

        - Pani Skarbnik doradza, analizuje i prognozuje, cały czas dążąc do nadwyżki budżetowej. I to ona od 20 lat jest gwarantem stabilności finansowej powiatu, a jak jest jej podpis na papierze, to ja też spokojnie mogę się podpisać - podkreśla z humorem Starosta Pizoń. - Tą drogą, za pracę na rzecz mieszkańców powiatu janowskiego dziękuję pani Skarbnik, byłym i obecnym radnym powiatowym, członkom obecnego i poprzedniego Zarządu, wójtom, burmistrzom, jak również wszystkim dyrektorom, kierownikom, naczelnikom i pracownikom Starostwa i jednostek organizacyjnych. Za wszelką pomoc w realizacji zadań samorządowych dziękuje też Jerzemu Bieleckiemu - Posłowi na Sejm RP, Przemysławowi Czarnkowi - Wojewodzie Lubelskiemu i Jarosławowi Stawiarskiemu - Marszałkowi Województwa Lubelskiego. Za dobrą współpracę słowa podziękowania kieruję też pod adresem Grzegorza Pazdraka - Komendanta Powiatowego PSP, Szymona Mroczka - Komendanta Powiatowego Policji i Elżbiety Kurzyny - szefowej janowskiego Sanepidu.
        Dodajmy, że na sesji absolutoryjnej radni przyjęli 6 uchwał.

 

Alina Boś; foto: Iwona Kramska

 

 

   
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego