Data: 20.10.2019 Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Warsztaty pirograficzne w ŚDS
opublikowano: 2019-07-08 15:04:37

W ubiegłym tygodniu tj. czwartego lipca 2019 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim gościliśmy p. Krzysztofa Skubika. Z zawodu jest strażakiem, a z powołania artystą, który specjalizuje się w pirografii, czyli malowaniu ogniem. Jego pędzlem jest poligraf, czyli lutownica z wymiennymi końcówkami, nagrzewająca się do 550 st. C, a płótnem - drewniana deska.

Część swoich prac Krzysztof wystawia na aukcjach charytatywnych, a zdobyte na nich fundusze przekazuje potrzebującym. Prowadzi także warsztaty dla dzieci cierpiących na autyzm i zespół Downa i inne schorzenia oraz starszych osób. Warsztaty takie, przeprowadził także dla nas. Podczas nich, zapoznał nas z techniką zdobniczą, jaką jest pirografia.

Uczestnicy z zaangażowaniem, cierpliwością i wytrwałością pracowali przy wypalaniu swoich prac. Efekty ich trudu są oszałamiające.

Dekoracje pirograficzne wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów, przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi lub przy użyciu metalowego narzędzia podgrzewanego w ogniu. Pirografia pochodzi z XVII w., ale szczyt popularności osiągnęła w wieku XIX.

Dzięki Panu Krzysztofowi spędziliśmy czas w nietuzinkowy sposób. Zobaczyliśmy, jaki w ciekawy sposób można efektywnie spędzać czas i jak z cierpliwością i dokładnością podchodzić do nowych wyzwań.

Opr. A. Kaproń