Data: 20.10.2019 Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Ponad 800 litrów krwi od Terytorialsów
opublikowano: 2019-07-09 12:23:10

Żołnierze WOT podsumowali czerwcowe akcje zbiórek krwi zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Podczas dwunastu akcji zebrano w sumie ponad 800 litrów krwi, z czego ponad 130 litrów na Lubelszczyźnie.

Tegoroczny czerwiec w Wojskach Obrony Terytorialnej stał pod znakiem krwiodawstwa. Celem akcji na ten rok, poza zwiększeniem ilości zebranej krwi oraz ilości czynnych krwiodawców, jest lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.
        - Wybranie czerwca na miesiąc przeprowadzenia zbiórek było celowe, jest to bowiem okres poprzedzający wakacje, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi. Akcja naszych żołnierzy jest więc realną odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.
        Czerwcowe akcje krwiodawstwa były prowadzone przez wszystkie brygady OT od 7 do 23 czerwca wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W sumie podczas zbiórek zebrano 808 litrów krwi, którą oddało 1849 osób. Najwięcej krwi zebrały brygady z Podlasia (160 l.), Lubelszczyzny (131 l.), Śląska (84 l.) oraz Podkarpacia (80 l.).
        To jednak nie koniec Krwioobiegu w WOT, projekt ma charakter ciągły, każdy żołnierz WOT, może w dowolnej chwili odwiedzić centrum krwiodawstwa i na hasło „Krwioobieg Terytorialsa” oddać krew. Projekt WOT jest prowadzony w ramach resortowej zbiórki krwi, która odbywa się pod hasłem „Spokrewnieni służbą”.

***

„Krwioobieg Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla WOT, co wynika z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.
        Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.
        W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy WOT.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY