Data: 20.10.2019 Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Zamojscy Terytorialsi ćwiczyli w Jacni
opublikowano: 2019-07-09 12:25:21

        Przeprawa przez przeszkodę wodną, desant z łodzi motorowej oraz ratowanie osób tonących. To główne elementy szkolenia żołnierzy OT, które odbyło się w dniach 6-7 lipca br. na zbiorniku wodnym w Jacni (powiat zamojski).

        To był najbardziej pracowity weekend roku dla żołnierzy WOT. W sumie na terenie całego kraju szkoliło się ponad 9 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, co stanowi 53% żołnierzy OT tej formacji.

        Również Terytorialsi z batalionu zamojskiego spędzili ten weekend pracowicie. Żołnierze 251 kompanii lekkiej piechoty odbyli intensywne szkolenie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Zamościa. Żołnierze OT uczyli się, m.in. ratowania osób tonących i udzielania im pierwszej pomocy, a także w osobnym punkcie sprawdzili szczelność masek przeciwgazowych. Mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem ratowników zamojskiego WOPR-u.

        Poza tym żołnierze ćwiczyli przeprawę indywidualną z bronią i przeprawę drużynową przez przeszkodę wodną. Ponadto ćwiczyli przeprawę przy pomocy wykonanej przez żołnierzy tratwy, transport sprzętu oraz osoby poszkodowanej. Takie umiejętności są bardzo przydatne w sytuacjach kryzysowych, jak np. powódź. Ciekawym doświadczeniem szkoleniowym żołnierzy OT było ćwiczenie desantu z łodzi motorowej zamojskiego WOPR-u.

        Podczas ćwiczeń żołnierzy odwiedził dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz. Dowódca rozmawiał z żołnierzami OT na temat szkolenia, a także działań kryzysowych podczas ostatnich wydarzeń po powodzi w gminie Modliborzyce w powiecie janowskim.

        Wspólne ćwiczenia żołnierzy 2 LBOT i ratowników zamojskiego WOPR-u to kolejny etap zacieśniania współpracy między Terytorialsami, a innymi służbami mundurowymi w naszym regionie. Tego typu szkolenia są bardzo ważną częścią całego systemu szkoleniowego Terytorialsów. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych umiejętności. Ważnym aspektem jest również budowa wzajemnego zaufania i przygotowanie gruntu pod współdziałanie żołnierzy OT z innymi służbami ratowniczymi podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych.

***

        2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT na Lubelszczyźnie to 32 lata.

 

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 811
tel. kom. 725 880 174
email: d.stanula@ron.mil.pl

 

 
     
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego