Data: 18.07.2019 Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
Zamojscy Terytorialsi ćwiczyli w Jacni
opublikowano: 2019-07-09 12:25:21

Przeprawa przez przeszkodę wodną, desant z łodzi motorowej oraz ratowanie osób tonących. To główne elementy szkolenia żołnierzy OT, które odbyło się w dniach 6-7 lipca br. na zbiorniku wodnym w Jacni (powiat zamojski).

To był najbardziej pracowity weekend roku dla żołnierzy WOT. W sumie na terenie całego kraju szkoliło się ponad 9 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, co stanowi 53% żołnierzy OT tej formacji.

Również Terytorialsi z batalionu zamojskiego spędzili ten weekend pracowicie. Żołnierze 251 kompanii lekkiej piechoty odbyli intensywne szkolenie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Zamościa. Żołnierze OT uczyli się, m.in. ratowania osób tonących i udzielania im pierwszej pomocy, a także w osobnym punkcie sprawdzili szczelność masek przeciwgazowych. Mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem ratowników zamojskiego WOPR-u.

Poza tym żołnierze ćwiczyli przeprawę indywidualną z bronią i przeprawę drużynową przez przeszkodę wodną. Ponadto ćwiczyli przeprawę przy pomocy wykonanej przez żołnierzy tratwy, transport sprzętu oraz osoby poszkodowanej. Takie umiejętności są bardzo przydatne w sytuacjach kryzysowych, jak np. powódź. Ciekawym doświadczeniem szkoleniowym żołnierzy OT było ćwiczenie desantu z łodzi motorowej zamojskiego WOPR-u.

Podczas ćwiczeń żołnierzy odwiedził dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz. Dowódca rozmawiał z żołnierzami OT na temat szkolenia, a także działań kryzysowych podczas ostatnich wydarzeń po powodzi w gminie Modliborzyce w powiecie janowskim.

Wspólne ćwiczenia żołnierzy 2 LBOT i ratowników zamojskiego WOPR-u to kolejny etap zacieśniania współpracy między Terytorialsami, a innymi służbami mundurowymi w naszym regionie. Tego typu szkolenia są bardzo ważną częścią całego systemu szkoleniowego Terytorialsów. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych umiejętności. Ważnym aspektem jest również budowa wzajemnego zaufania i przygotowanie gruntu pod współdziałanie żołnierzy OT z innymi służbami ratowniczymi podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT na Lubelszczyźnie to 32 lata.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY