Data: 20.10.2019 Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Kamila Góra - Pikula szefową oddziału powiatowego ZNP
opublikowano: 2019-10-07 10:53:02

Kamila Góra - Pikula została szefową janowskiego oddziału powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na stanowisko Prezesa została powołana na okres 5 lat, czyli do 31 sierpnia 2024 roku. Ma 36 lat, 13 lat pracy i stopień nauczyciela dyplomowanego. W Zespole Szkół „U Witosa” jako nauczyciel języka angielskiego pracuje od 12 lat. Absolwentka filologii angielskiej w Łodzi, ukończyła studia podyplomowe w zakresie tłumaczenia tekstów unijnych i biznesowych. W październiku podjęła kolejne studia podyplomowe, tym razem z zarządzania oświatą.

Młodą kandydatkę na stanowisko Prezesa zgłosiła Bożena Czapla - nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, pełniąca w 4-osobowym Zarządzie związku funkcję Sekretarza. Wiceprezesem związku została Bożena Pikula. W Zarządzie zasiada również Ryszard Boryński. Nadzór nad działalnością Zarządu pełni Komisja Rewizyjna w składzie: Barbara Rogoża, Anna Śmiałek i Aneta Kwaśnik jako Przewodnicząca.

Ogółem, powiatowe struktury ZNP zrzeszają 160 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół podstawowych i średnich. - Z Zespołu Szkół „U Witosa” do ZNP należy 8 osób (dwie dołączyło, kiedy zostałam szefową oddziału). Mam nadzieję, że inni pójdą w nasze ślady - informuje pani Prezes.

Nowa Prezes ma konkretne zdanie w kwestii praw i obowiązków nauczycieli i dyrektorów szkół, jak również wymagań, dotyczących ich kwalifikacji, oceny i awansu. - Jestem za likwidacją Karty Nauczyciela albo za jej dużą zmianą (oczywiście, bezpieczeństwo zatrudnienia, pensum dydaktyczne i wysokość wynagrodzenia muszą być regulowane odgórnie). Karta Nauczyciela chroni wszystkich nauczycieli - tych dobrych i tych, którzy nigdy w tym zawodzie pracować nie powinni. To relikt komunistyczny, który trzeba znieść albo odświeżyć - podkreśla, nawiązując do wyników matur czy egzaminów zawodowych. - Jeśli cała klasa nie zdaje matury, np. z matematyki albo egzaminu z jakiegoś przedmiotu zawodowego, to to źle świadczy nie o uczniach, ale o nauczycielu, niestety.

Zdaniem pani Prezes, zawyżanie ocen i bezwarunkowe przepuszczanie z klasy do klasy to nie jest dobre rozwiązanie. - Dzisiaj, liczy się matura, a nie czerwony pasek. Powtarzanie klasy też nie musi być porażką, a szansą na zlikwidowanie zaległości, nadrobienie materiału, który nie został należycie przyswojony, i zdanie matury - podkreśla.

Jako związkowiec, chce pomagać nauczycielom w sytuacjach podbramkowych. - Mam też na uwadze regulację składek członkowskich w ZNP, politykę przyznawania dodatków motywacyjnych i zwiększenie wpływu rad pedagogicznych i rad rodziców na kreowanie rozwoju szkoły- informuje.
        Dodajmy, że ZNP istnieje 114 lat.

Tekst; foto: Alina Boś