Data: 27.02.2020 Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
DPS „Barka”. Nowe Kombi-Van i solary niebawem
opublikowano: 2019-10-08 12:00:00

          Przed janowską „Barką” kolejne zadania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku zostanie zakupiona i zamontowana instalacja solarna pod kątem ciepłej wody użytkowej oraz ocieplone stropy w dwóch budynkach mieszkalnych Domu Pomocy Społecznej. Do tego dochodzi zakup pralnico-wirówki i 5-osobowego samochodu Kombi-Van. Całość ma kosztować ponad 400 tys. zł. Środki na ten cel Powiat Janowski pozyskał z rezerwy celowej budżetu państwa, zabezpieczając w swoim budżecie na tzw. „wkład własny” około 100 tys. zł. 

          - Staramy się, aby nasz Dom był prawdziwym domem dla wielu chorych, niepełnosprawnych i wymagających całodobowej opieki - informuje Mariola Surtel.

          I tak jest. Trzeba przyznać, że gdzie jak gdzie, ale w tej placówce znać rękę gospodarza. Tam nie ujrzysz wybitej szyby w budynku gospodarczym, sprzętu, który stoi na śniegu i rdzewieje, czy „szczerbatego” schodka, bo płytka odpadła kilka lat temu. Tam nie ma marnotrawstwa pieniędzy, tam placówka jest samowystarczalna. Po co jakaś firma z zewnątrz do „strzyżenia” krzewów, skoro można zrobić to samemu, po co płacić za wodę, skoro można mieć swoją studnię głębinową. W janowskim DPS-ie każdy wie, co ma robić. Są „złote rączki”, które naprawią spłuczkę w toalecie, wstawią uszczelkę, zamontują to i owo. Są oddziałowe, które odpowiadają za poszczególne bloki. Jest pani Basia - dobra księgowa, i pani Marta, bez której trudno się obejść, i wiceszefowa z tytułem doktora. I pani Zosia na kuchni, znająca wszystkie diety na pamięć, i sztab zorganizowanych pracowników, i pani Dyrektor, która to wszystko ogarnia. Zmienia się ustawa - trzeba zadbać o pieniądze na to i owo tu i tu…, drożeje paliwo - należy zaktualizować przelicznik za kilometr drogi, przybywa mieszkańców - na nowszy model trzeba wymienić pralkę. Są osoby leżące - muszą być materace antyodleżynowe i łóżka rehabilitacyjne oraz podnośniki transportowo-kąpielowe i wannowe, ułatwiające pracę opiekunom. Szefowa liczy w pamięci koszty, wpływy, przychody i rozchody, operuje cyframi i datami, zna przepisy i ustawy. Trzyma budżet w garści, a „wyżej” idzie wtedy, gdy musi, gdy wymaga tego jakaś decyzja, związana z inwestycją, podwyżką wynagrodzeń, itp. Szanuje też swoich pracowników, szanuje, broni, ale i sporo wymaga. Nie wydzwania do nich w czasie urlopu, nie dezorganizuje pracy, robiąc codzienne odprawy, których efektem jest marnotrawstwo czasu na zapiski pracownika w „dzienniczku pracy”, nie wydziera się po sklepach, co jest zrobione, a co nie. I nie robi błędów, które negatywnie rzutują na te czy inne działania. Tam kiepski pracownik pracy nie znajdzie, nawet gdyby był protegowany tego czy tamtego, i tam nikt z pracowników w godzinach pracy zakupów w ciucholandzie nie zrobi… I - o dziwo, nikt z pracy nie odchodzi… I chyba w tym wszystkim o to chodzi…

Tekst; foto: Alina Boś

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego