Data: 17.11.2019 Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
#ZasadźSięNaZdrowie - Wspólna akcja sadzenia drzew
opublikowano: 2019-11-05 14:55:58

Organizatorzy ogólnopolscy: Lasy Państwowe oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna
    Organizatorzy lokalni: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

W 2019 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna obchodzi 100-lecie istnienia, a Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe 95-lecie istnienia. Mogłoby się wydawać, że obie Instytucje są zupełnie różne pod względem zadań oraz obszaru działania, ale można dostrzec wspólny mianownik jakim jest TROSKA O ZDROWIE MIESZKAŃCÓW POLSKI. Promocja zdrowia fizycznego i psychicznego, aktywność na świeżym powietrzu, wypoczynek, edukacja i profilaktyka to ich priorytetowe zadania. W związku z tym instytucje łączą swoje siły i ruszają ze specjalną, wspólną akcją sadzenia drzew!

Las to miejsce relaksu, zarówno fizycznego i psychicznego, odprężenia oraz odpoczynku. Z kolei ludzie, którzy mają dostęp do terenów zielonych, są na ogół zdrowsi. Regularny kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie, sprzyja rozwijaniu zdrowego stylu życia, a także kształtowaniu innych czynników prowadzących do poprawy i zachowania jakości życia ludzi. Rosnące zainteresowanie prozdrowotnymi właściwościami lasu sprzyja podejmowaniu działań na rzecz promocji leczniczych walorów lasu. Dlatego też w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie ludzi naszym celem jest zachęcenie do postrzegania lasu jako środowiska sprzyjającego zdrowiu.

Wspólna akcja pod hasłem #ZasadźSięNaZdrowie została zaplanowana na jesień 2019 r. i odbyła się w całej Polsce na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Zaplanowano posadzenie 16 000 sadzonek drzew i krzewów gatunków rodzimych, co ma symbolizować zaangażowanie wszystkich pracowników służb sanitarnych.

Warto pamiętać, że Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, czyli średnio aż tysiąc w ciągu minuty. Leśnicy sadzą je w miejscach, gdzie wycięli wcześniej drzewa na potrzeby polskiej gospodarki i rodzin (odnowienia) oraz tam, gdzie lasu dotąd nie było, np. na nieużytkowanych już gruntach porolnych (zalesienia). W dużej mierze dzięki leśnikom lasy zajmują obecnie już 30 proc. powierzchni Polski, podczas gdy tuż po II wojnie światowej było to niecałe 21 proc. Pozyskanie drewna w Lasach Państwowych jest znacznie mniejsze niż jego naturalny roczny przyrost, dlatego systematycznie rośnie nie tylko obszar zajmowany przez lasy, ale też ich zasobność - jest w nich coraz więcej dojrzałych drzew, są one coraz starsze i grubsze. W LP tzw. zapas drewna na pniu przekracza dziś ponad 2 mld m3 – o ponad 60 proc. więcej niż w roku 1989. W uproszczeniu można powiedzieć, że 30 lat temu, na początku przemian ustrojowych, na każdego Polaka przypadało średnio 99 drzew w lasach w zarządzie LP. Dziś, mimo że liczba ludności nie zmieniła się istotnie od tamtego czasu, jest to już średnio 161 drzew per capita – o 63 więcej.

W tym roku leśnicy posadzą drzewa na powierzchni ok 55 tys. ha. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się kilkanaście młodych. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, dostosowując skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.

Lubelska odsłona akcji #ZasadźSięNaZdrowie odbędzie się na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski w dniu 8 listopada o godz. 10.00. Wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych z terenu woj. lubelskiego, na powierzchni 0,23 ha, posadzimy ponad 1000 drzew (w tym następujące gatunki: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb pospolity, klon jawor).