Data: 09.12.2019 Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
10 lat Filmoteki Szkolnej
opublikowano: 2019-11-12 11:09:05

W dn. 28-30 października br. obył się rocznicowy 10. Festiwal Filmoteki Szkolnej. Uczniowie reprezentujący 53 szkoły z całego kraju przyjechali wraz z opiekunami do Warszawy, by wspólnie podsumować kolejny rok szkolnych projektów filmowych.

W tegorocznym programie festiwalu znalazła się rekordowa liczba warsztatów (aktorskie, audiowizualnej krytyki filmowej, operatorskie, scenopisarskie, tworzenia formatów telewizyjnych oraz tworzenia zabawek optycznych, charakteryzacji, laboratorium analizy filmu, a także krótkiej wypowiedzi dokamerowej), inspirujące spotkania ze znanymi ekspertami (aktorami, krytykami filmowymi, scenarzystami), uroczysta gala, projekcje filmów: „In touch” i spotkanie z reżyserem Pawłem Ziemilskim oraz „Sherlock Jr” Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell.

W tym roku Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny podjęła pasjonatów kina w swojej siedzibie oraz w klimatycznym kinie Iluzjon. Bardzo atrakcyjne były również wizyty studyjne w Archiwum FINA, DI Factory oraz Platige Image. W czasie festiwalu nie zabrakło również laureatów bardzo popularnej w ostatnich latach Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (w nagrodę można otrzymać indeksy na różne kierunki studiów) oraz konkursu Skrytykuj! (na zwycięzców czekają nagrody i akredytacje na wiele imprez filmowych).

Zespół Szkół Technicznych reprezentowali: Paweł Wojtan i Kacper Woś. Uczniowie II klasy Technikum Samochodowego uczestniczyli w m.in. warsztacie aktorskim, na którym poznali kulisy pracy aktora. Zajęcia prowadziła Sandra Herbich, aktorka znana z roli Miriam Lewin w „Barwach szczęścia” oraz Hali Glińskiej w „Kamieniach na szaniec”.

Filmoteka Szkolna jest programem edukacji filmowej, który jest zaprojektowany kompleksowo i adresowany do szkół wszystkich etapów edukacji. Podstawę programu stanowi katalog 120 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych udostępnionych nieodpłatnie szkołom wraz z bazą materiałów dydaktycznych.

Dla ZST program ten ma wyjątkowe znaczenie. W ciągu 10 lat szkoła zyskała: lidera Filmoteki Szkolnej, który został wyróżniony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: edukacja młodego widza podczas 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, jedną z siedemnastu w kraju Pracownię Filmoteki Szkolnej, możliwość organizowania warsztatów i konferencji skierowanych zarówno do uczniów, jak i nauczycieli, prowadzonych przez filmoznawców oraz innych ekspertów. W szkole prowadzone są zajęcia z edukacji filmowej zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym, na które bardzo chętnie zgłaszają się również uczniowie z wielu szkół spoza powiatu. Zainteresowaniem wśród młodzieży cieszą się filmowe gry miejskie, filmowe escape roomy, nocne maratony oraz warsztaty operatorsko-montażowe.

W czerwcu odbędzie 11. Festiwal Filmoteki Szkolnej, który będzie stanowił podsumowanie projektów szkolnych w roku szkolny 2019/2020. Wszystkie szkoły, które chcą w pełni korzystać z możliwości, jakie daje Filmoteka Szkolna mogą się zapisać do programu przez formularz zgłoszeniowy poprzez stronę http://www.filmotekaszkolna.pl

Emilia Żuber