Data: 04.07.2020 Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Uczymy się i myślimy pozytywnie
opublikowano: 2019-11-12 13:46:45

        Nowoczesna profilaktyka zdrowia psychicznego była tematem 8-godzinnego szkolenia, które odbyło się w I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim dzięki programowi ”Myślę pozytywnie”. Program ten rozwija promocję i profilaktykę zdrowia psychicznego w szkołach i placówkach systemu oświaty.

        Trenerzy i koordynatorzy programu zdają sobie sprawę, że zdrowie psychiczne i odporność psychiczna są podstawą naszego stanu fizycznego, naszych relacji, osiągnięć edukacyjnych i zawodowych oraz że - bez dobrostanu psychicznego - dzieci i młodzież nie mają możliwości osiągnięcia sukcesów w obszarach, które są dla nich ważne. Warto pamiętać o tym, że dobre zdrowie psychiczne i pozytywne samopoczucie przynoszą też szersze korzyści społeczne i ekonomiczne. Aby jednak osiągnąć te korzyści, wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za dbanie o własne zdrowie psychiczne i zdrowie innych, a także rzucić wyzwanie zachowaniom dyskryminacyjnym, hejterskim, czyli agresji psychicznej, która staje się coraz powszechniejsza wśród młodych osób.

        Program "Myślę pozytywnie" angażuje całe społeczności szkolne wraz z rodzicami uczniów, gdyż zmiana w edukacji, a w szczególności w podejściu do zdrowia psychicznego jest możliwa tylko wtedy, gdy połączymy siły i będziemy działać wspólnie.

        Wtorkowe szkolenie dało uczestnikom odpowiedzi na wiele istotnych pytań, między innymi dlaczego warto być szkołą pozytywnego myślenia.

        Wspólnie z przedstawicielami władz lokalnych, uczniów, rodziców i nauczycieli, zastanawialiśmy się nad sylwetką absolwenta liceum z różnych punktów widzenia, nad sposobami budowania partnerstwa w szkole, a także poznaliśmy praktyczne sposoby rozwiązywania kryzysów po to, aby wspólnie dbać o dobrostan psychiczny naszej młodzieży. Podczas warsztatów otrzymaliśmy także gotowe narzędzia diagnozowania kondycji psychicznej młodzieży z pomocą rodziców, nauczycieli i samych zainteresowanych.

        Kolejnym cennym elementem warsztatów był trening „Fundraisingu” związanego zasadniczo z działalnością charytatywną, a także z działalnością Szkolnych Klubów Liderów Pozytywnego Myślenia.

        Nad całością warsztatów czuwały Panie Trenerki: Aleksandra Wzorek- współzałożycielka Intsytutu Edukacji Pozytywnej, Małgorzata Kotowska oraz Anna Zglińska, którym serdecznie dziękujemy za merytoryczną wiedzę i przemiłą atmosferę.

        W warsztatach wzięli również udział przedstawiciele: Powiatu Janowskiego pan Janusz Mucha, Rady Rodziców pan Stanisław Mazur, Powiatowej Komendy Policji asp.Faustyna Łazur, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pan Jarosław Lenart oraz innych szkół uczestniczących w projekcie. Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele: Beata Mrozowska, Magdalena Wójtowicz, Wiesława Siczek, Jarosław Widomski, koordynator projektu na terenie szkoły Bożena Czapla oraz uczniowie Justyna Pituch i Kamil Rosły.

 

Tekst: Beata Mrozowska; foto: Bożena Czapla

 

     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego