Data: 02.06.2020 Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Z leśnej kiesy i budżetu państwa wyremontowali drogę w Momotach
opublikowano: 2019-11-29 13:08:43


        

        Ponad 2,5 mln zł pochłonęła przebudowa dwóch odcinków drogi powiatowej o łącznej długości 3 km w Kiszkach i miejscowościach Momoty Dolne - Momoty Górne. Inwestycja w 60 procentach została sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, pozostałe 40 procent dołożyła Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Taki rodzaj wsparcia najbardziej cieszy samorządowców, którzy na zadanie nie wydali nawet złotówki, nie licząc kosztów dokumentacji, nadzoru i promocji w wysokości 25 tys. zł (45 procent - Powiat Janowski, 55 procent - Gmina Janów Lubelski).
 

        Inwestycję - z ramienia Powiatu Janowskiego, „od a do zet” prowadził Zarząd Dróg Powiatowych, który z Funduszu Leśnego otrzymał na tzw. „wkład własny” milion zł. Pozostałą kwotę rzędu 1,5 mln zł zabezpieczył budżet państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Taki montaż finansowy dla obu samorządów jest bardzo korzystny, ponieważ przyoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą przeznaczyć na inne cele.

        Wykonawcą zadania, wybranym w drodze procedury przetargowej spośród 6 oferentów, jest „Wod - Bud” Sp. z o.o. z Kraśnika. W ramach zadania, w Kiszkach - oprócz nowej nawierzchni asfaltowej, zadbano o rowy odwodnieniowe, znaki drogowe i pobocza, utwardzone kruszywem. Z nowej, asfaltowej i - tym razem, poszerzonej jezdni skorzystamy też w Momotach Dolnych i Górnych. Do tego dochodzą rowy odwodnieniowe z przepustami, pobocza (utwardzone kruszywem - po prawej stronie, asfaltowe - po lewej), zjazdy z przepustami na posesje, znaki drogowe, przejście dla pieszych oraz barierki na moście.

        Warto zauważyć, że leśno - samorządowa współpraca - w przypadku momockich inwestycji drogowych, pilotowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych - nie jest ani pierwsza ani jednorazowa. Zaczęło się w 2016 roku, kiedy to przy współfinansowaniu Lasów Państwowych, zmodernizowano ponad 3-kilometrowy odcinek drogi powiatowej od Szklarni w stronę Momot Górnych. Rok później, przebudowano dwa odcinki drogi powiatowej o łącznej długości 3 km na trasie Momoty Górne - Władysławów - inwestycja w całości została sfinansowana ze środków Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W roku 2018 wyremontowano 1,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej w Momotach Górnych (od szkoły w stronę skrzyżowania). Zadanie w 60 procentach sfinansowały Lasy Państwowe, resztę - w proporcji 45 x 55 procent dołożył Powiat Janowski i Gmina Janów Lubelski.

        Przypomnijmy, że w 2016 roku - z dofinansowaniem Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, wyremontowano 4,5-kilometrowy odcinek drogi od rzeki Trzebensz do Szklarni. W 2015 roku, o „nowy” kilometr drogi na odcinku Momoty Górne - Jarocin zadbał Powiat Janowski i Gmina Janów Lubelski. W 2014 roku - z budżetu Powiatu i Gminy, wyremontowano kolejny kilometr drogi Momoty Górne - Władysławów oraz most w Szewcach wraz z półkilometrowym dojazdem.

        I tym oto sposobem, istotny - z punktu widzenia lokalnej sieci komunikacyjnej, odcinek drogi powiatowej zostanie dzisiaj oficjalnie przekazany do eksploatacji, tworząc 18-kilometrrowy ciąg dobrej drogi (od mostu na rzece Trzebensz poprzez Szklarnię, Momoty Dolne i Górne, Kiszki, Ujście aż do Szewców). Teraz tylko pozostaje mieć nadzieję, że kierowcy zachowają rozsądek, bo prawda jest taka, że kiedy drogi są kiepskie - jeździmy wolniej, a kiedy dobre - szybkość wzrasta, a wraz z nią… ilość wypadków (według danych statystycznych, najwięcej tragicznych zdarzeń ma miejsce na drogach powiatowych i to mimo tego, że stanowią one niecałe 30 procent długości wszystkich dróg w Polsce).

        Fotogaleria obrazuje inwestycję, o której mówi artykuł. W piątkowej wizji lokalnej uczestniczył Jerzy Bielecki - Poseł na Sejm RP, Artur Pizoń - Starosta Janowski i Witold Kuźnicki - Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Tekst; foto: Alina Boś

 

   
     
     
     
     


powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego