Data: 09.12.2019 Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
Powiat Janowski. Sypnęło dofinansowaniem z budżetu państwa i Lasów Państwowych. W Momotach, nowa droga już gotowa
opublikowano: 2019-12-02 09:40:11

W jednym roku kilometr, w drugim - dwa, trzy lub cztery... I tak - rok po roku, aż powstał 18-kilometrowy ciąg dobrej drogi od mostu na rzece Trzebensz poprzez Szklarnię, Momoty Dolne i Górne, Kiszki, Ujście aż do Szewców (ostatnie dwa odcinki drogi o długości 3 km za 2,5 mln zł w Kiszkach oraz Momotach Górnych i Dolnych odebrano 27 listopada br.).

Nowa nawierzchnia drogowa była długo wyczekiwana przez mieszkańców sąsiadujących ze sobą miejscowości. O przebudowę drogi na sesjach i różnego rodzaju spotkaniach wielokrotnie apelował Jerzy Małek - sołtys Momot, mówiąc, że droga jest stara - wybudowana czynem społecznym w 1974 roku, i kiepska. - Warunki jazdy są fatalne, z roku na rok coraz gorsze - informował Zenon Bielak - radny miejski. Wreszcie, udało się. Mieszkańcy i kierowcy zadowoleni, podobnie jak sołtys, radny i ksiądz proboszcz Kazimierz Sagan, który nie szczędził wody, święcąc drogę i w jedną i w drugą stronę.

Kontenci są też samorządowcy. - Jest to pierwsza inwestycja, zrealizowana od początku do końca przez obecny Zarząd Powiatu we współpracy z gminą janowską. Myślę, że do końca 2022 roku uda nam się - wspólnie z gminą, dopełnić ten kilkunastokilometrowy ciąg dobrej drogi o ulicę Bohaterów Porytowego Wzgórza - zapowiedział Artur Pizoń - Starosta Janowski.

- Jeszcze pięć, sześć lat temu nie bardzo wierzyliśmy, że uda nam się te 18 kilometrów drogi powiatowej przebudować, a jednak - udało się… Kawałek po kawałku i mamy dobrą drogę, która posłuży kolejne lata - mówił Jerzy Bielecki - Poseł na Sejm RP, zwracając uwagę na dobrą współpracę przy realizacji inwestycji drogowych samorządu powiatowego z samorządami gminnymi.

Tegoroczna inwestycja w 60 procentach została sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych, pozostałe 40 procent dołożyła Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. - Dyrektor Generalny zawsze podkreśla, że praca zespołowa przynosi bardzo dobre rezultaty, jak chociażby ta tutaj droga. Mam nadzieję, że współpraca leśno - samorządowa będzie kontynuowana i że będą pieniądze i kolejne odbiory kolejnych inwestycji drogowych - zaznaczył Waldemar Kuśmierczyk - Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski, apelując, by nie postrzegać Lasów Państwowych, prowadzących gospodarkę leśną, jako instytucji, przyczyniającej się do niszczenia dróg.

Oczywiście, nie obyło się bez podziękowań, które popłynęły w stronę Posła Bieleckiego, Nadleśniczego Kuśmierczyka, Starosty Pizonia i innych przedstawicieli samorządu powiatowego i gminnego, pracowników Zarządu Dróg Powiatowych, nadzoru i wykonawcy - „Wod - Bud”-u Sp. z o.o. z Kraśnika.

Dodajmy, że w ramach zadania, w Kiszkach - oprócz nowej nawierzchni asfaltowej, wykonano rowy odwodnieniowe, znaki drogowe i pobocza, utwardzone kruszywem. Z nowej, asfaltowej i - tym razem, poszerzonej jezdni skorzystamy też w Momotach Dolnych i Górnych. Do tego dochodzą rowy odwodnieniowe z przepustami, pobocza (utwardzone kruszywem - po prawej stronie, asfaltowe - po lewej), zjazdy z przepustami na posesje, znaki drogowe, przejście dla pieszych oraz barierki na moście.

Na grupowym zdjęciu, podczas odbioru drogi w Momotach (od lewej): Krzysztof Kołtyś i Czesław Krzysztoń - Burmistrz i Wiceburmistrz Janowa, Witold Kuźnicki - Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Waldemar Kuśmierczyk - Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski, Michał Komacki - Wicestarosta, Artur Pizoń - Starosta Janowski, Jerzy Bielecki - Poseł na Sejm RP, Zenon Bielak - radny miejski, ks. proboszcz Kazimierz Sagan, Grzegorz Rachwał - Kierownik Wydziału Inwestycji i Nadzoru ZDP, Jerzy Małek - sołtys Momot Górnych, Krystyna Ciupak - sołtys Momot Dolnych, Stanisław Schodziński - inspektor nadzoru, Krzysztof Brewczak - kierownik robót.

Tekst; foto: Alina Boś