Data: 02.06.2020 Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Powiat Janowski uczcił 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - fotogaleria cz.1
opublikowano: 2019-11-29 14:08:20

        Jedenastego listopada ciepło nie było, a mimo to, w powiatowych obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięło udział porównywalnie, a może i więcej osób niż w roku poprzednim. Przyszli, by wspólnie świętować niepodległość. Radosnego charakteru nadawały rozdawane uczestnikom uroczystości biało - czerwone chorągiewki, kotyliony i pierniczki w kształcie Polski, upieczone przez uczniów Zespołu Szkół „U Witosa”.

        Tradycyjnie, uroczystości rozpoczęto od mszy św. w intencji Ojczyzny przed obliczem Matki Bożej Janowskiej, podczas której za dar wolności dziękowano Bogu i ludziom.
        W patriotycznym orszaku niepodległości, prowadzonym przez Olek Orkiestrę, maszerowali piechurzy z Grupy Rekonstrukcyjno - Historycznej imienia pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze oraz niosący kilkunastometrową flagę kadeci klas mundurowych ze szkoły „U Witosa”.

        Rangę uroczystości podkreśliły liczne poczty sztandarowe i delegacje różnych stowarzyszeń, instytucji i urzędów, składające biało - czerwone róże pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa.
        Jak co roku, członkowie Janowskiego Stowarzyszenia Regionalnego zbierali pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na janowskim cmentarzu (zebrano ponad 1,5 tys. zł).
        Uroczystość poprowadził podinspektor Robert Kamiński z Wydziału Logistyki i Gospodarki Mieniem janowskiego Starostwa - organizatora uroczystości.

        W tym roku, salwę honorową dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości oddała piechota z Grupy pułkownika Zieleniewskiego. Grupa wystawiła poczet flagowy, a Apel Poległych odczytał Piotr Groszek - ułan, komendant Grupy.

 

        Dzisiaj, większość z nas niepodległość traktuje jako rzecz naturalną, bo - szczęśliwie, innej rzeczywistości nie znamy

        O 11. Listopada 1918 roku, kiedy to Polska - po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość, mówił Artur Pizoń - Starosta Janowski.
        - Dzisiaj, świętujemy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, za którą oddawali życie nasi dziadowie i pradziadowie, z których jesteśmy dumni…

        Dzisiaj, niepodległość to nie tylko Rząd, to także samorząd i ludzie, którzy ponoszą społeczną odpowiedzialność za swoje małe ojczyzny. Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Urodziłem się w państwie bezprawia. Urodziłem się w państwie, gdzie wygodnie i dobrze mogło żyć się tylko takim, którzy lubią łowić ryby w mętnej wodzie. Ja marzyłem o państwie silnego prawa, takiego prawa, którego obywatel może być pewny, bo nie zależy od niczyjego kaprysu albo innego widzimisię. Takie państwo trzeba budować…”. I takie państwo stara się budować Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i samorząd terytorialny…

        Dzisiaj, większość z nas niepodległość traktuje jako rzecz naturalną, bo - szczęśliwie, innej rzeczywistości nie znamy. Musimy jednak pamiętać o starej mądrości, która mówi, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Szczególnie, należy o tym przypominać młodym ludziom. W 101. rocznicę odzyskania niepodległości, życzmy sobie, aby nasza Ojczyzna trwała spokojnie przez następne stulecia, aby była piękna, dostatnia i aby szła z duchem czasu, pamiętając o przeszłości, która kryje się w słowach: „Bóg. Honor. Ojczyzna”…

 

        Trzeciego listopada 1918 roku wolność odzyskał ówczesny Powiat Janowski

        Warto przypomnieć, że trzeciego listopada 1918 roku wolność odzyskał ówczesny Powiat Janowski. Decyzją tzw. „Rządu Lubelskiego”, w listopadzie 1918 roku komisarzem na Powiat Janowski został doktor Władysław Jabłoński, który „imieniem Rzeczypospolitej objął władanie powiatem i położył podwaliny pod zręby władz miejscowych”. I tak oto, „na naszych odcinkach” zaczęto budować „zmartwychwstałą Polskę”.

        Dwunastego marca 1919 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmiku Powiatowego w Janowie Lubelskim (odpowiednik dzisiejszej Rady Powiatu), obranego na podstawie nowej ordynacji powiatowej, na którym „Do Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego” wystosowano depeszę następującej treści: „Nowoukonstytuowany Sejmik w Janowie Lubelskim przesyła Ci, drogi Naczelniku i pierwszy Obywatelu kraju, wyrazy hołdu i gorącego uznania za twardą żołnierską służbę w szeregach wyzwalającej się z niewoli Rzeczypospolitej Polskiej oraz za - niezmordowaną duchem mądrości dziejów Polski - pracę przy zakładaniu fundamentów pod gmach Wolnej odtąd na zawsze Ojczyzny”.

        Drugą depeszę wystosowano do Marszałka Sejmu. „Nowo ukonstytuowany Sejmik w Janowie Lubelskim przesyła Wielkiemu Sejmowi - gospodarzowi Wolnej Zjednoczonej Polski, swój hołd oraz zapewnienie, że pójdzie za wzniosłym przykładem jednomyślności Wysokiego Sejmu w uchwałach zasadniczej wagi dla zmartwychwstającej Ojczyzny i wytęży siły, aby w powierzonym sobie skromnym zakresie działania, przyczynić się w choć drobnej części do odbudowy Wolnej Rzeczypospolitej Polskiej”…

        „Wiara w poparcie całego Społeczeństwa, które niewątpliwie wytęży siły, by poprzeć poczynania Sejmu, dodaje nam otuchy, że nasza praca przyniesie ukochanej Ojczyźnie spokój, szczęście i dobrobyt” - odpisał do „Sejmiku Powiatu Janowskiego w imieniu Sejmu Ustawodawczego” Marszałek Wojciech Trąmpczyński…

Tekst; foto: Alina Boś

 

   
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego