Data: 09.12.2019 Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
NIE DAJ SIĘ NABRAĆ - APEL POLICJI
opublikowano: 2019-12-02 09:09:00

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do oszustwa metodą „na członka rodziny”, było również kilka prób oszustwa metodą „na policjanta”, gdzie do osób dzwoniły osoby podające się za członków rodziny i policjantów. Osoby te prosiły o pieniądze z uwagi na pilną potrzebę, zdarzenie losowe czy też udział w wypadku. Kilka osób nie dało się oszukać i zachowało ostrożność, jednak była jedna osoba, która straciła dużą sumę pieniędzy.

Policja uczula zatem mieszkańców na oszustów podszywających się pod członków rodziny czy policjantów. Wciąż pojawiają się nowi naciągacze, którzy wykorzystują głównie osoby starsze. Podając się za członków rodziny, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają. Wyłudzają ogromne kwoty pieniędzy. Apelujemy zatem do wszystkich aby zachowali ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia. Kiedy zadzwoni osoba podająca się za córkę, syna, wnuczka czy policjanta, pamiętajmy aby upewnić się czy faktycznie był to telefon od kogoś za kogo podają się osoby dzwoniące.

Zwracamy się z apelem do wszystkich aby wykazali się czujnością i rozsądkiem w kontaktach z nieznajomymi. Apelujemy do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie wszystkim osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie, aby świadomie mogły reagować kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

Pamiętajmy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki!

Przebiegłość i pomysłowość oszustów jest nieograniczona. W sytuacji kiedy ktoś dzwoni i podszywa się pod członka rodziny, bądź w razie zauważenia czegoś niepokojącego prosimy o pilny kontakt z Policją. Gdy zauważymy obce auta i osoby w swojej okolicy starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów – np. numer rejestracyjny pojazdu i natychmiast zadzwońmy pod nr tel. 112.