Data: 02.06.2020 Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Niebawem wyprodukują własny prąd… Dobiega końca budowa farmy fotowoltaicznej w janowskim szpitalu
opublikowano: 2019-12-02 11:41:17

        Janowski szpital jest pierwszym i - jak do tej pory, jedynym szpitalem w województwie lubelskim, który wybudował własną farmę fotowoltaiczną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to „pierwszy prąd” w szpitalnych gniazdkach popłynie jeszcze w tym roku. Co prawda, trwają jeszcze prace końcowe, ale 1130 paneli fotowoltaicznych, zamontowanych w 6,5 rzędach, robi wrażenie.

        Renata Ciupak - Dyrektor szpitala nie ukrywa, że farma fotowoltaiczna jest przeznaczona tylko i wyłącznie na szpitalne potrzeby, co oznacza, że zielonej energii - póki co, nie można sprzedawać.

        Własne źródło prądu o łącznej mocy 350 kWp zabezpieczy potrzeby szpitala na energię w wysokości około 30 procent zapotrzebowania w skali roku, co przełoży się na redukcję smogu i kosztów energii.

        Farma fotowoltaiczna została posadowiona na ogrodzonym, okamerowanym (łącznie z monitoringiem pomiaru) przyszpitalnym placu o powierzchni 0,5 hektara, a nie na dachach szpitalnych budynków. Chodzi o to, by „nie kaleczyć” górnych części budynków szpitalnych, które w następnym roku będą kompleksowo modernizowane. Poza tym, montaż ogniw fotowoltaicznych przy gruncie jest znacznie tańszy - podobnie jest z ich serwisowaniem.

        Dodajmy, że budowa farmy fotowoltaicznej, będącej jednym z elementów prawie 13-milionowego projektu, dotyczącego zmniejszenia zużycia energii w ramach termomodernizacji budynków szpitalnych, pochłonie ponad 1,8 mln zł. Około 95 procent kosztów kwalifikowanych stanowią środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, reszta to wkład własny Powiatu Janowskiego.

        Inwestycję realizuje „Eko - Solar” Spółka z o.o. Wszeradów.

        Warto dodać, że samorząd powiatowy jest prekursorem działania w zakresie produkcji energii słonecznej również w powiecie janowskim (nie mówimy o instalacjach prywatnych na domach rodzinnych czy budynkach firm).

        Szpitalna fotowoltaika to nie jedyny przykład proekologicznego działania Powiatu Janowskiego, będącego organem prowadzącym janowskiej lecznicy. - W przyszłym roku, jeśli wszystko pójdzie dobrze, w Zespole Szkół „U Witosa” rozpocznie się budowa hali sportowej z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, m. in. instalacji fotowoltaicznej - informuje Artur Pizoń - Starosta Janowski.

Tekst; foto: Alina Boś

 

 
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego